Wsparcie m.in. dla rolników poszkodowanych przez ASF. ARiMR prowadzi nabory wniosków

W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwają nabory wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej i odtwarzające ten potencjał.

2021-11-10, 13:47

Wsparcie m.in. dla rolników poszkodowanych przez ASF. ARiMR prowadzi nabory wniosków
zdjęcie ilustracyjne . Foto: shutterstock.com/PATTAA

Posłuchaj

Wsparcie m.in. dla rolników, poszkodowanych przez ASF. ARiMR prowadzi nabory wniosków (Tomasz Matusiak/PR1) 3:41
+
Dodaj do playlisty

 Dyrektor departamentu działań inwestycyjnych ARiMR Jolanta Duchnik mówi, że o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którzy ponieśli szkody spowodowane przez klęski żywiołowe (susza, przymrozki, powód) oraz ci, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń w celu zwalczania ASF.

Powiązany Artykuł

uprawa rolnik rolnictwo koszta 1200.jpg
Rolnicy protestują przeciwko polityce Komisji Europejskiej. "Jest głucha na głos w sprawie Zielonego Ładu"

Wnioski można składać do końca roku. Maksymalna kwota wsparcia w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 wynosi 300 tysięcy złotych i nie może przekroczyć 80 procent kosztów kwalifikowanych.

- W przypadku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych dofinansowanie może być przyznane na inwestycje odtwarzające zniszczone składniki gospodarstwa, np. odtworzenie sadów, odbudowę budynków czy zakup nowych maszyn. W przypadku gospodarstw, które poniosły straty z powodu ASF, wsparcie może być przeznaczone na inwestycje, które nie są związane z hodowlą świń - wyjaśnia Jolanta Duchnik.

Inwestycje, które mają zapobiec stratom

W przypadku wsparcia inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej dokumenty można składać do 26 listopada. W tej sytuacji o wsparcie mogą się starać dwie grupy rolników - rolnicy prowadzący chów lub hodowlę co najmniej 50 sztuk świń, a także spółki wodne (gdzie większość stanowią rolnicy, posiadający grunty rolne) lub związki spółek wodnych.

REKLAMA

Pomoc wypłacana jest w formie refundacji 80 procent kosztów kwalifikowanych. W przypadku rolników limit w całym okresie wynosi 100 tysięcy złotych. W przypadku spółek wodnych limit to milion złotych.

- Wsparcie rolnicy będą mogli przeznaczyć na wykonanie ogrodzenia chlewni, niecki dezynfekcyjnych czy nowych urządzeń do dezynfekcji. W przypadku spółek wodnych środki będzie można przeznaczyć na urządzenia, które mogą chronić gospodarstwa przed podtopieniami - mówi Jolanta Duchnik.

Wnioski o pomoc można składać w oddziałach regionalnych ARiMR.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej