X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Cena gazu pobiła rekord wszech czasów. Analitycy: jej spadek możliwy dopiero wiosną przyszłego roku

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 14:28
Na wysokość rachunków za gaz odbiorców zarówno indywidualnych, jak i hurtowych największy wpływ mają notowania błękitnego paliwa na giełdach towarowych. Za ich wysokie obecnie poziomy odpowiada przewaga popytu nad podażą wywołana przez czynniki pogodowe, ożywienie po pandemii oraz politykę głównego dostawcy gazu do Europy - rosyjskiego Gazpromu.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay.com

Największy krajowy dostawca gazu do gospodarstw domowych, spółka PGNiG Obrót Detaliczny, już trzy razy w tym roku występował do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o podniesienie ceny gazu dla odbiorców indywidualnych.

kopalnia gazu lubiatów 1200.jpg
"Ceny gazu powinny odzwierciedlać uzasadnione koszty". Komunikat Urzędu Regulacji Energetyki

W kwietniu stawka zwiększyła się o 5,6 proc., co przy niezmienionych kosztach dystrybucji oznaczało wzrost rachunków o 2-3,5 proc. (w zależności od grupy taryfowej). W sierpniu natomiast przeciętna podwyżka kosztów paliwa była już zdecydowanie wyższa i wyniosła około 12 proc. Od października znowu weszły nowe ceny, tym razem wyższe o 7,4 proc.

Największa pozycja we wniosku

Wzrost cen gazu nie wynikał jednak z wewnętrznych kalkulacji PGNiG. Kluczowy wpływ na wysokość rachunków zarówno klientów hurtowych, jak indywidualnych mają notowania błękitnego paliwa na giełdach, w tym na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii, gdzie zwyżki były o wiele większe. W listopadzie ubiegłego roku za megawatogodzinę gazu ziemnego płacono 15 euro. Miesiąc temu cena paliwa przekroczyła 100 euro wyznaczając nowy rekord wszech czasów.

Obecnie, po niewielkim spadku, wartość megawatogodziny wynosi przeszło 70 euro.

- Cena, jaką PGNiG Obrót Detaliczny, spółka z naszej Grupy Kapitałowej, płaci za pozyskanie gazu, jest największą pozycją we wniosku o zmianę ceny, który za każdym razem kieruje do regulatora - wyjaśnia Paweł Majewski, prezes PGNiG. - Tak duży wzrost ceny na giełdzie nie może pozostać bez wpływu na wartość rachunków odbiorców końcowych.

Na giełdową cenę gazu PGNiG ma bardzo ograniczony wpływ. Wyznacza ją rynek, czyli aktualny stosunek popytu do podaży. W tym roku kształtował się on wyjątkowo niekorzystnie: popyt rósł, podaż natomiast malała.

Polityka głównego dostawcy

Rosnące zapotrzebowanie na gaz było wywołane przez kilka czynników. Większych ilości potrzebowały gospodarki odrabiające straty spowodowane pandemią, w tym przede wszystkim Chiny i inne kraje południowo-wschodniej Azji, do których obecnie płynie większość transportów skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Po wtóre - w wyniku wyjątkowo mroźnej i długiej zimy, zgromadzone w magazynach paliwo zostało wykorzystane w znacznie większym niż zwykle stopniu. Trzecim, generującym popyt czynnikiem była stosunkowo bezwietrzna końcówka lata. Odnawialne źródła energii (OZE), odpowiadające za coraz większą część energetycznego miksu, wytworzyły mniejszą ilość energii z wiatru niż planowano. Niedobory trzeba było czymś uzupełnić.

- Na niekorzystne zjawiska pogodowe nałożyła się polityka głównego dostawcy błękitnego paliwa do Unii Europejskiej, czyli rosyjskiego Gazpromu - zauważa Paweł Majewski. - Aby wymusić administracyjne zgody na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 ograniczył on dostawy na Stary Kontynent realizując jedynie stałe, wieloletnie kontrakty zawarte z poszczególnymi państwami.

LNG stabilizatorem cen

Przeciwwagą dla rosnących kosztów zakupu gazu na giełdzie mogłoby, teoretycznie, być wydobycie krajowe. Wydobywany w Polsce gaz stanowi jednak tylko uzupełnienie wolumenów dostarczanych przez PGNiG odbiorcom końcowym. W ub. roku krajowe zużycie surowca wyniosło prawie 20 mld m3. Wydobycie krajowe oscyluje natomiast od wielu lat na stabilnym poziomie około 4 mld m3, co stanowi około jednej piątej zapotrzebowania.

Stabilizatorem cen nie mogą być również dostawy LNG, który jeszcze niedawno płynął do Europy szerokim strumieniem. Teraz statki przewożące skroplony gaz ziemny kierują się na inne kontynenty, gdzie ich ładunek może być sprzedany po wyższej cenie.

Analitycy rynkowi prognozują, że spadek cen możliwy jest dopiero wiosną przyszłego roku, gdy skończy się szczytowe zapotrzebowanie na gaz.

- W warunkach rozregulowanego rynku, z czym mamy obecnie do czynienia, trudno jednak prognozować - zastrzega prezes zarządu PGNiG. - Nie wiemy jak będą kształtować się notowania cen gazu na giełdach tej zimy.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Ceny gazu idą w górę. Notowania rynkowe odzwierciedlają zwiększony popyt

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 07:00
Ceny gazu w najbliższym sezonie zimowym będą wysokie - wynika z notowań rynkowych. Latem 2020 r. gaz był na rynkach rekordowo tani, jednak od tego czasu zdrożał już kilkukrotnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wniosek o podwyżkę cen nieunikniony". Prezes PGNiG o cenach gazu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 18:24
Kolejny wniosek o podwyżkę cen gazu w taryfie dla gospodarstw domowych jest nieunikniony - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski. Zapewnił przy tym, że jego spółka zrobi wszystko, by klienci jak najmniej odczuli wzrost cen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG chce obniżenia ceny w kontrakcie jamalskim. Majewski: sytuacja stanowi podstawę do renegocjacji warunków

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:30
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce obniżenia ceny w kontrakcie jamalskim. Spółka złożyła wniosek w tej sprawie. PGNiG podkreśliło, że "kontynuuje działania w kierunku renegocjacji warunków cenowych dostaw gazu ziemnego realizowanych na podstawie kontraktu długoterminowego z Gazpromem".
rozwiń zwiń