more_horiz
Gospodarka

Tauron uruchomi dwie kolejne farmy fotowoltaiczne. Powstaną w Mysłowicach i Stalowej Woli

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 11:52
W Mysłowicach i Stalowej Woli mają powstać kolejne farmy fotowoltaiczne w ramach programu Tauron PV, zakładającego inwestycje tego typu na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji. Działająca już farma w Jaworznie wytworzyła dotąd 5,2 tys. MWh energii.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: SnvvSnvvSnvv/Shutterstock

Program Tauron PV dotyczy budowy instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 150 megawatów na należących do Grupy Tauron terenach poprzemysłowych – głównie po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Pierwszą farmę uruchomiono w ub. roku w Jaworznie, inne projekty są na różnych etapach zaawansowania.

"W Mysłowicach prowadzone są zaawansowane prace przygotowujące budowę farmy fotowoltaicznej o mocy powyżej 40 MW, która zlokalizowana zostanie na terenie byłego składowiska odpadów paleniskowych. Dla projektu budowy farmy w Stalowej Woli uzyskana została decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych - obecnie oczekiwane jest uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, co powinno nastąpić w najbliższych miesiącach" - poinformował Tauron.

1200_wiatraki_shutterstock.jpg
Rekompensaty dla gmin za zmianę opodatkowania wiatraków. Sejmowe komisje poparły projekt

Tauron rozkręca energetykę odnawialną

Pierwsza farma, zlokalizowana na terenie b. Elektrowni Jaworzno I, ma moc 5 MW. Przez 10 miesięcy pracy - czyli dwa miesiące przed zakładanym terminem - instalacja przekroczyła próg rocznej produktywności, przesyłając w tym czasie do sieci energetycznej 5,2 tys. MWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu ok. 2 tys. gospodarstw domowych. Gdyby taką ilość prądu wytworzyć w konwencjonalnych źródłach, oznaczałoby to emisję 5 tys. ton dwutlenku węgla.

- Instalacje fotowoltaiczne będą odgrywać coraz istotniejszą rolę w miksie energetycznym Taurona. Przykład jaworznickiej, która osiągnęła spodziewany roczny poziom produkcji już po 10 miesiącach pracy, pokazuje, że fotowoltaika przemysłowa stanowi efektywne źródło wytwórcze - skomentował, cytowany we wtorkowym komunikacie Taurona, wiceprezes spółki ds. strategii i rozwoju Patryk Demski.

Przypomniał, że farma w Jaworznie powstała na terenie dawnej elektrowni węglowej, a kolejne takie instalacje będą budowane na poprzemysłowych terenach m.in. w Mysłowicach i Stalowej Woli.

Zielony zwrot Taurona

Inwestycje w energetykę odnawialną to jedno z głównych założeń ogłoszonej przez Tauron strategii tzw. zielonego zwrotu. Do 2030 roku Grupa, której moce wytwórcze dziś oparte są w większości na węglu kamiennym, planuje wytwarzać ponad 65 proc. energii z odnawialnych źródeł energii, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę.

PolskieRadio24.pl, PAP, Tauron, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem