X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Grupa PGE podwaja zyski. "Rośnie zapotrzebowanie gospodarki na energię elektryczną"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 07:43
Zysk netto Grupy PGE w III kwartale 2021 r. wyniósł 545 mln zł i był o 110 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Według prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego rok 2022 będzie wyzwaniem dla energetyki konwencjonalnej i ciepłownictwa w związku z presją rosnących cen uprawnień do emisji CO2.
Grupa PGE w kolejnym kwartale osiąga wyniki lepsze niż w roku 2020.
Grupa PGE w kolejnym kwartale osiąga wyniki lepsze niż w roku 2020.Foto: Wikimedia Commons, Wistula

"Zysk netto Grupy Kapitałowej PGE w III kwartale wyniósł 545 mln zł i był o 110 proc. wyższy niż w III kwartale 2020 roku, gdy osiągnął 260 mln złotych. Jest to pochodna poprawy wyników operacyjnych wszystkich segmentów działalności, przy uwzględnieniu pozytywnego salda zdarzeń jednorazowych" - poinformowała spółka.

Na poprawę wyników wpływ miała sytuacja rynkowa: wzrost krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną jako rezultat wzrostu gospodarczego oraz zmiana salda wymiany międzynarodowej - będąca następstwem gwałtownego wzrostu cen paliw na rynkach światowych. W efekcie Grupa PGE odnotowała wzrost produkcji energii elektrycznej o 3,3 TWh, produkując łącznie 17,6 TWh.

Rok 2022 będzie wyzwaniem dla energetyki konwencjonalnej

Jak zaznaczył prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, dzięki poprawie efektywności działania i korzystnym warunkom rynkowym Grupa PGE w kolejnym kwartale osiąga wyniki lepsze niż w roku 2020.

- Podstawą dla budowy trwałej wartości spółki jest wykorzystanie lepszych okresów, by odpowiednio przygotować firmę finansowo i organizacyjnie na trudniejsze czasy. To konsekwentnie robimy, wiedząc że rok 2022 będzie wyzwaniem dla energetyki konwencjonalnej oraz ciepłownictwa, przede wszystkim w związku z silną presją rosnących cen uprawnień do emisji CO2 - ocenił.

Spółka poinformowała, że nakłady inwestycyjne Grupy PGE w III kwartale 2021 r. osiągnęły wartość 0,8 mld zł i były o 0,4 mld zł niższe rok do roku.

"Największe ograniczenie inwestycji nastąpiło w segmencie Energetyka Konwencjonalna, gdzie nakłady zmniejszyły się przeszło o połowę względem III kwartału 2020 roku. W przypadku segmentu Energetyki Odnawialnej nakłady były porównywalne rok do roku" - czytamy w komunikacie.

Zwiększyła się produkcja w elektrowniach na węglu kamiennym

Zadłużenie netto na koniec kwartału wyniosło 2,6 mld zł, co oznacza spadek o 3,4 mld zł w stosunku do końca I półrocza 2021 roku, przy czym ten poziom zadłużenia nie uwzględnia przyszłych płatności za uprawnienia do emisji CO2, a które związane są z emisjami tego roku. Wskaźnik zadłużenia netto w relacji do EBITDA (dług netto/LTM EBITDA) wyniósł 0,29x, zmniejszając się z 0,71x osiągniętego na półrocze 2021 roku.

W komunikacie wskazano, że wielkość produkcji energii elektrycznej netto w jednostkach wytwórczych Grupy PGE była w III kwartale 2021 wyższa o 23 proc. rok do roku, wynosząc 17,6 TWh. W okresie 9 miesięcy 2021 roku, Grupa PGE przekroczyła poziom 50 TWh wyprodukowanej energii elektrycznej.

Wyjaśniono, że wyższy poziom produkcji energii elektrycznej był efektem silnego wzrostu zapotrzebowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, niższego importu energii netto oraz słabszej generacji źródeł wiatrowych. W III kwartale 2021 roku szczególnie wyraźnie zwiększyła się produkcja w elektrowniach na węglu kamiennym, osiągając wartość 6,6 TWh (zmiana o 38 proc. rok do roku).

"Generacja z węgla brunatnego wzrosła o 26 proc. rok do roku i wyniosła 9,7 TWh" - podano.

Powtarzalny wynik EBITDA był wyższy o 23 proc.

Dodano, że odnawialne źródła energii wyprodukowały łącznie 0,5 TWh (wzrost o 22 proc. rok do roku), na co wpływ miała wyższa produkcja z biomasy, dzięki wzrostowi produkcji w Elektrociepłowni Szczecin. Znacząco niższa była natomiast produkcja energii elektrycznej w elektrociepłowniach gazowych - 0,63 TWh (spadek o 49 proc. rok do roku).

"W porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku powtarzalny wynik EBITDA był wyższy o 23 proc. i wyniósł 1,9 mld zł" - poinformowano w komunikacie.

Jak zaznaczono, raportowana EBITDA Grupy PGE osiągnęła wartość 2,1 mld zł, zwiększając się o blisko 0,6 mld zł w relacji do III kwartału 2020 r. głównie ze względu na czynniki operacyjne, takie jak wyższa produkcja energii elektrycznej i ciepła, wzrost cen ciepła, przychody z rynku mocy oraz wyższe wolumeny dystrybuowanej energii i poprawę marży w segmencie sprzedaży. Wytłumaczono, że na wyższy poziom EBITDA raportowanej wpływ również miał pozytywny bilans zdarzeń jednorazowych i przejściowych.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Prezes PGE: naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 17:30
Mamy nadzieję, że już po niedzielnych wyborach w Czechach strona czeska przystąpi do dalszych negocjacji w sprawie kopalni Turów - powiedział Wojciech Dąbrowski prezes Polskiej Grupy Energetycznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. Rozmowa, którą prowadził Błażej Prośniewski odbyła się w środę podczas warszawskiego Kongresu 590.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kluczowa dla systemu zasilania zachodniej i północnej części Polski". Nowa inwestycja PSE

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 13:42
Wojewoda wielkopolski wydał decyzję lokalizacyjną dla podwieszenia drugiego toru linii elektroenergetycznej Ostrów Wielkopolski-Kromolice. Inwestycja powinna zostać zrealizowana pod koniec 2023 r. - podały w Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Bałtyku powstaną elektrownie wiatrowe. Porozumienie największych polskich grup energetycznych

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 17:58
PGE, Tauron i Enea porozumiały się w sprawie współpracy przy morskiej energetyce wiatrowej. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyjaśnił, że chodzi o występowanie o nowe koncesje na budowę elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
rozwiń zwiń