X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej. UE będzie wspierać praktyki przyjazne środowisku

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 09:45
Parlament Europejski poparł reformę polityki rolnej. Nowe przepisy mają promować małe i średnia gospodarstwa, w tym przede wszystkim rolników, którzy stosują praktyki przyjazne środowisku.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/DedovStock

Reforma zakłada wprowadzenie zasady warunkowości. Oznacza to, że rolnik będzie musiał stosować pewne ekologiczne praktyki, aby otrzymać bezpośrednie wsparcie. Reforma przewiduje także zmniejszenie dopłat dla dużych przedsiębiorstw przy zwiększeniu wsparcia dla małych i średnich gospodarstw, a także dla młodych rolników. Według komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego to dobra informacja dla polskich rolników.

Parlament Europejski poparł również zwiększenie sankcji za wielokrotne łamanie unijnych przepisów między innymi w zakresie środowiska i dobrostanu zwierząt. Europosłowie chcą równocześnie zwiększyć wsparcie dla rolników na wypadek kryzysów w przyszłości. Europarlament odrzucił propozycję, aby zarezerwować określenia kojarzone z mięsem - na przykład "burger" lub "stek" - dla produktów mięsnych. Nadal możliwa będzie więc sprzedaż "burgerów warzywnych" czy "steków z tofu".


Posłuchaj
00:25 Rolnictwo.mp3 Debata o Wspólnej Polityce Rolnej (IAR)

Zrównoważony rozwój

Silna Wspólna Polityka Rolna przyczyni się do osiągnięcia wszystkich trzech wymiarów zrównoważonego rozwoju - gospodarczego, społecznego i środowiskowego. Będzie ona sprzyjać zrównoważonemu i konkurencyjnemu sektorowi rolnemu, który może wspierać źródła utrzymania rolników oraz dostarczać zdrową i zrównoważoną żywność dla społeczeństwa, a jednocześnie przynosić znacznie większe korzyści w zakresie środowiska i klimatu, zgodnie z ambicjami europejskiego Zielonego Ładu.

Nowa WPR ma za zadanie poprawić sprawiedliwość, skuteczność i efektywność dystrybucji płatności bezpośrednich, zapewniając, że wsparcie dochodów trafia do tych, którzy najbardziej go potrzebują i którzy w większym stopniu przyczyniają się do realizacji celów WPR.

Kluczowym elementem w ramach WPR jest wymóg, aby państwa członkowskie opisały w swoich planach strategicznych, w jaki sposób zostanie rozwiązana potrzeba redystrybucji. W zależności od szczególnego kontekstu danego państwa członkowskiego kluczowe znaczenie będzie miało uzupełniające redystrybucyjne wsparcie dochodów (CRISS), ale również inne interwencje lub narzędzia, takie jak na przykład płatności dla drobnych producentów rolnych, jeżeli są one należycie uzasadnione.

Eksport polskiej żywności

Dzisiaj w Belwederze obradować będzie prezydencka Rada do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Jej członkowie omówią temat eksportu polskiej żywności. Spotkanie prezydenckiej Rady ma się rozpocząć o godzinie 11.

Jak wskazał przewodniczący gremium, poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski, chodzi o wysyłkę towarów na uproszczonych zasadach do krajów Unii Europejskiej, jak również na rynki trzecie. Roczna wartość eksportu polskiej żywności to około 35 miliardów euro.


PolskieRadio24.pl/ IAR/ mib

Czytaj także

Precz z GMO

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 16:30
Marek Sawicki (Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi): Dopóki nie mamy pełnej jasności, to, co budzi lęk i niepokój, powinno być odroczone w czasie. Trzeba doprowadzić do tego, żeby cała Europa była wolna od GMO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polski Ład da się zrealizować tylko ciężką pracą". List prezesa PiS do klubów "Gazety Polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 21:15
Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił w liście do uczestników Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej", że Polska stoi obecnie przed ogromną szansą. Jak ocenił, "cele Polskiego Ładu da się zrealizować tylko wtedy, gdy będziemy - mam tu na myśli PiS - bardzo ciężko pracować i nie będziemy popełniać określonych błędów". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga energia albo katastrofa klimatyczna. Analitycy o cenach emisji CO2

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 09:40
Utrzymanie cen emisji CO2 na poziomie 30 euro do 2025 r. będzie oznaczało realizację scenariusza powolnej dekarbonizacji - stwierdza w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów na efektywną transformację pozwolą kwoty rzędu 60 i 120 euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta "Die Welt" przyznaje rację krytykom Nord Stream 2. "Rosja stosuje szantaż, przed którym ostrzegali"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 15:19
"Moskwa coraz wyraźniej daje do zrozumienia, że może rozwiązać problemy Europy z gazem, jeśli Bruksela zmieni swoją politykę wobec Rosji. Jest to rodzaj szantażu, przed którym ostrzegali krytycy gazociągu Nord Stream 2" - pisze komentator dziennika "Die Welt".
rozwiń zwiń