more_horiz
Gospodarka

Elon Musk sprzedał akcje Tesli. Możliwe, że przekaże ponad 6 mld dolarów na walkę z głodem

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 07:30
Dyrektor Światowego Programu Żywnościowego Organizacji Narodów Zjednoczonych przedstawił plan wydania 6,6 miliarda dolarów na walkę z głodem na świecie - bezpośrednią odpowiedź na wymianę zdań z prezesem Tesli Elonem Muskiem, który twierdził, że sprzedałby akcje Tesli, aby sfinansować plan, gdyby ONZ mógł opisać "dokładnie, jak" to będzie działać.
Elon Musk sprzedaje akcje Tesli.
Elon Musk sprzedaje akcje Tesli.Foto: Shutterstock/NPS_87

David Beasley, dyrektor programu żywnościowego ONZ i były republikański gubernator Karoliny Południowej, tweeted link w poniedziałek do 1000 słów "streszczenie". Przedstawia ono sposób, w jaki ONZ rozdysponuje warte 6,6 miliarda dolarów posiłki i bony, aby nakarmić ponad 40 milionów ludzi w 43 krajach, które są "na skraju głodu" - tym samym zapobiegając temu, co ONZ nazywa zbliżającą się "katastrofą".


Podział funduszy

W dokumencie, który zamieścił Beasley, WFP proponuje przeznaczyć 3,5 miliarda dolarów na bezpośredni zakup i dostawę żywności, 2 miliardy dolarów "na gotówkę i bony żywnościowe (w tym opłaty transakcyjne) w miejscach, w których mogą funkcjonować rynki", a także wydać kolejne 700 milionów dolarów na zarządzanie nowymi programami żywnościowymi, które są "dostosowane do warunków panujących w danym kraju" i zapewniają, że "pomoc dociera do najbardziej potrzebujących".

Kolejne 400 milionów dolarów zostałoby przeznaczone na "zarządzanie operacjami, administrację i odpowiedzialność" oraz koordynację łańcucha dostaw.

"Ten kryzys głodu jest pilny, bezprecedensowy i możliwy do uniknięcia" - napisał Beasley w osobnym tweecie, tagując Muska, który jest najbogatszą osobą na świecie z majątkiem netto wynoszącym około 288 miliardów dolarów. "Prosiłeś o jasny plan i otwarte książki. Oto on! Jesteśmy gotowi do rozmowy z tobą - i każdym innym - kto poważnie myśli o ratowaniu życia".

Odpowiedź Muska

Musk prowadził nieformalną ankietę na Twitterze 6 listopada, pytając swoich ponad 60 milionów zwolenników na Twitterze, czy powinien sprzedać 10 proc. swoich akcji Tesli, czy też nie. Ostatecznie ankieta zakończyła się rekomendacją sprzedaży akcji.

Elon Musk sprzedał udziały w Tesli o łącznej wartości 9,85 mld dolarów. Niektóre z tych akcji zostały sprzedane częściowo w celu spełnienia zobowiązań podatkowych związanych z realizacją opcji na akcje. Musk i jego trust wciąż posiadają ponad 169 milionów akcji spółki.

Musk założył także Fundację Muska, która wspiera działania związane z rozwojem energii odnawialnej, eksploracją kosmosu przez człowieka i bezpiecznym wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Podpisał również The Giving Pledge, obietnicę przekazania co najmniej połowy swojego majątku na cele charytatywne za życia, czego Bezos nie zrobił. Prezes Tesli nie potwierdził jeszcze, że przekaże całe 6 mld dolarów na walkę z głodem.

PolskieRadio24.pl/ CNN/ CNBC/ mib

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem