more_horiz
Gospodarka

Pandemia zmienia oblicze biznesu. Nowe wyzwania związane z zarządzaniem personelem w 2022 roku

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 06:50
Pandemia zmieniła sposób, w jaki ludzie pracują na całym świecie. Praca zdalna spowszedniała, ale oznacza to nowe wyzwania związane z zarządzaniem personelem.
Nowe trendy w zarządzaniu personelem
Nowe trendy w zarządzaniu personelemFoto: Shutterstock/Connect world

Według firmy doradczej DDI główne wyzwania na świecie w nadchodzącym roku, zdaniem prezesów firm, będą wyraźnie koncentrować się na talentach, ponieważ identyfikacja i rozwój kapitału ludzkiego będzie priorytetem dla liderów firm. Dlatego też bardzo istotne stało się wykorzystanie nowych technologii stosowanych w pozyskiwaniu talentów, a także narzędzi opartych na sztucznej inteligencji wdrażanych w procesach selekcji, które są i będą bardzo pomocne w wyłanianiu najlepszych kandydatów na dane stanowisko. Podobnie, należy wziąć pod uwagę, że obecnie istnieje nowe zapotrzebowanie na umiejętności pracowników; według badania Global Talent 2021 przeprowadzonego przez Oxford Economics, najbardziej pożądanymi umiejętnościami będą umiejętności cyfrowe (w szczególności umiejętność telepracy i zarządzania cyfrowym biznesem). Tak więc podstawowym wyzwaniem dla przedsiębiorców jest uwzględnienie tego scenariusza w strategiach, które starają się wdrożyć. 

Zespoły hybrydowe

Portal Entrepreneur.com zwraca uwagę na fakt, że pandemia zmieniła sposób interakcji w pracy, sprawiając, że modele hybrydowe i home office stały się dla wielu realną rzeczywistością. Według raportu firmy Microsoft, 81% pracowników chce utrzymania elastycznych opcji pracy zdalnej, a 75% chce po pandemii spędzać więcej czasu osobiście ze swoim zespołem. To pokazuje, że bez wątpienia model hybrydowy jest czymś, co pozostanie w nowej normalności, a na poziomie kierowniczym stanowi wielkie wyzwanie, szczególnie w sensie możliwości efektywnego zarządzania i integrowania zespołów, niezależnie od tego, czy ich członkowie są fizycznie obecni, czy połączeni z dowolnego miejsca. Świetną alternatywą do pracy nad tym zagadnieniem jest promowanie autonomii pracy, ponieważ pozwala to na budowanie niezależnych zespołów, które preferują pracę twarzą w twarz i pracę zdalną.

Troska o zdrowie psychiczne

W obliczu zwiększonego stresu spowodowanego pandemią promowanie dbałości o zdrowie emocjonalne i psychiczne zespołu roboczego stało się niezbędne. Dane branżowe wskazują, że 6 na 10 mikroprzedsiębiorców i właścicieli MŚP cierpi z powodu stresu; dlatego przedsiębiorcy muszą pracować nad tym aspektem i nadać mu odpowiednią rangę, ponieważ eksperci uważają, że stres w pracy będzie w nadchodzących latach najczęściej diagnozowaną chorobą.

W 2022 roku konieczne będzie zarządzanie kapitałem ludzkim w inny sposób, zarządzanie zespołami hybrydowymi, posiadanie bardziej strategicznych kultur organizacyjnych i dbanie o zdrowie psychiczne pracowników.

Zmiany w kulturze organizacyjnej

Wraz z wprowadzeniem różnych modeli pracy, ciągłym pojawianiem się nowych technologii oraz nieustannymi zmianami w sposobie interakcji środowisko pracy uległo zmianie. Stanowi to wyzwanie dla liderów, którzy muszą dbać o to, aby środowisko pracy w firmie było zrównoważone i elastyczne; Ogólnie rzecz biorąc, dobrostan pracowników jest poszukiwany na poziomie emocjonalnym i zawodowym. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytety w Berkeley i Stanford, w celu zidentyfikowania wzorców zmian kulturowych spowodowanych pandemią, pięć elementów, na które organizacje kładły największy nacisk to elastyczność, przejrzystość, solidarność, decyzje i konfrontacja konfliktów.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ Entrepreneur.com/ mib