more_horiz
Gospodarka

Rzecznik rządu: przygotowujemy pakiet rozwiązań dotyczących taryf na gaz

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 09:30
Na najbliższe posiedzenie Sejmu w dniu 12 stycznia, przygotowujemy pakiet rozwiązań ws. taryf na gaz - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller w Programie 1 Polskiego Radia. Chodzi m.in. o automatyzację procesu przechodzenia z taryfy biznesowej na indywidualną.
Wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, które mają klientów indywidualnych, mogą korzystać z taryf indywidualnych i wiele tych podmiotów jesienią zmieniło te taryfy z biznesowych na indywidualne, więc nadal mogą to zrobić .
Wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, które mają klientów indywidualnych, mogą korzystać z taryf indywidualnych i wiele tych podmiotów jesienią zmieniło te taryfy z biznesowych na indywidualne, więc nadal mogą to zrobić .Foto: Shutterstock/Vova Shevchuk

Piotr Müller zapytany był w Programie 1 Polskiego Radia, co mają zrobić mieszkańcy domów komunalnych, którym podwyżki cen gazu naliczono komercyjnie.

-Wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, które mają klientów indywidualnych, mogą korzystać z taryf indywidualnych i wiele tych podmiotów jesienią zmieniło te taryfy z biznesowych na indywidualne, więc nadal mogą to zrobić - wyjaśniał rzecznik rządu.

Problem jest po stronie spółdzielni

-Widzimy to, że część spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot tego nie zrobiła - w związku z tym przygotowujemy na najbliższe posiedzenie Sejmu pakiet dotyczący różnych rozwiązań administracyjnych, wsparcia osób, które mają trudną sytuację energetyczną - powiedział rzecznik rządu Piotr Miller.


Piotr Miller dodał, że jednym z pomysłów jest "pewna automatyzacja tego procesu, ponieważ być może część osób tego nie wiedziało, nie wie, natomiast aktualne przepisy prawa pozwalają na to, aby szybko przejść na taką taryfę indywidualną. Urząd Regulacji Energetyki mówi wprost, że jeżeli by tak nie było, to dane podmioty dostarczające gaz po prostu łamałyby prawo nie korzystając z taryfy indywidualne".

Nowe rozwiązanie dla wspólnot i spółdzielni

We wtorek 4 stycznia wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że przygotowane zostało rozwiązanie ustawowe, zakładające, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą w całości objęte taryfami na gaz, a lokale użytkowe będą z nich wyłączane.

Według niego, nowe rozwiązanie powinno zostać przyjęte na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu, a przepisy mają obowiązywać wstecznie, czyli od 1 stycznia. Sasin stwierdził w TVP Info, że "to spowoduje, że Polacy będą bezpieczni, a skala podwyżek cen gazu będzie daleka od rynkowej, będzie na poziomie 50 proc., tak jak dla wszystkich gospodarstw domowych".

Nowe stawki URE


W grudniu 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki podał, że w wyniku zatwierdzonego przez prezesa URE wzrostu stawek taryfy na gaz największego sprzedawcy PGNiG OD miesięczne rachunki gospodarstw domowych używających gazu do przygotowania posiłków wzrosną ok. 9 zł netto miesięcznie. Urząd podał też, że od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku za prąd przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie ok. 24 proc., co oznacza wzrost o ok. 21 zł netto miesięcznie.


Niektóre media informują, że podwyżki cen gazu dla odbiorców sięgają nawet kilkuset procent. Dotyczy to głównie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, samorządów, ale i również części wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które mają własne kotłownie gazowe (kotłownie zbiorcze).


PR24/PAP/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem