X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Powstaje konstytucja dla wodoru. Ministerstwo zapowiada pakiet legislacyjny jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 08:56
- W 2022 r. przygotujemy tzw. konstytucję dla wodoru, czyli pakiet legislacyjny, który ma uregulować i wesprzeć budowę tej innowacyjnej gałęzi gospodarki w Polsce - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 2 listopada 2020 roku rząd przyjął Polską Strategię Wodorową do roku 2030 z perspektywą do roku 2040.
W pierwszym kwartale 2022 r. zostanie przyjęte rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań technicznych dla stacji wodoru.
W pierwszym kwartale 2022 r. zostanie przyjęte rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań technicznych dla stacji wodoru.Foto: Scharfsinn/Shutterstock

- Przyjęta strategia przewiduje opracowanie pakietu legislacyjnego regulującego funkcjonowanie rynku wodoru w Polsce. Rozwiązania nad którymi obecnie pracujemy będą miały formę tzw. konstytucji dla wodoru, składającej się z kilku elementów - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jak wyjaśniła szefowa resortu, chodzi o projekt nowelizujący szereg obecnie obowiązujących aktów prawnych, w tym w szczególności Prawa energetycznego oraz ustawy o wspieraniu produkcji wodoru ze źródeł niskoemisyjnych. Dodała, że towarzyszyć temu będą też rozporządzenia, które mają zmniejszać ryzyko inwestycji związanych z wdrażaniem technologii wodorowych.

7 stycznia rusza nabór wniosków

Anna Moskwa poinformowała, że w pierwszym kwartale 2022 r. zostanie przyjęte rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań technicznych dla stacji wodoru, które wesprze cel strategii wodorowej dotyczący budowy co najmniej 32 stacji tankowania wodoru do 2025 r.

- Oceniamy, że technologie wodorowe zostaną wdrożone najpierw w sektorze transportu publicznego - powiedziała minister.

Ma to związek m.in. z prowadzonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programem dla samorządów - Zielony Transport Publiczny z którego można otrzymać środki na kupno elektrycznych, jak i wodorowych autobusów.

7 stycznia ma ruszyć też nabór wniosków w programie wsparcia budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz stacji tankowania wodoru. Budżet tego programu wyniesie 870 mln zł.

Szefowa resortu klimatu dodała, że w nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw z 2020 r. znalazły się zapisy regulujące kwestię wodoru.

- Zapisy dotyczące wodoru wejdą w życie z początkiem 2023 r. Na ich podstawie minister właściwy do spraw energii jest zobligowany do przyjęcia rozporządzeń opisujących metody badania jakości wodoru, sposób pobierania jego próbek przez akredytowane laboratoria oraz wymagania jakościowe dla wodoru. Prace nad rozporządzeniami zostaną przeprowadzone w 2022 r. - podsumowała minister Moskwa.

Strategia wytycza sześć celów

Polska Strategia Wodorowa przewiduje opracowanie programów wsparcia budowy gospodarki wodorowej, przy czym pomoc ta ma objąć wyłącznie wodór niskoemisyjny, tj. pochodzący z źródeł odnawialnych oraz powstały przy wykorzystaniu technologii bezemisyjnych.

Strategia wytycza sześć celów:

  • wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie;
  • wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie;
  • wsparcie dekarbonizacji przemysłu;
  • produkcja wodoru w nowych instalacjach;
  • sprawny i bezpieczny przesył, dystrybucja i magazynowanie wodoru;
  • stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.

Zgodnie z planem do 2030 r. ma powstać 2 GW mocy instalacji do produkcji wodoru i jego pochodnych z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów.

Strategia zakłada ponadto, że w tym czasie po polskich drogach będzie jeździło 800-1000 nowych autobusów wodorowych; powstaną minimum 32 stacje tankowania i bunkrowania wodoru oraz będzie funkcjonowało co najmniej pięć dolin wodorowych, skupiających zakłady produkcji wodoru.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Atom, wodór i negocjacje w sprawie Fit for 55. Nowa minister klimatu o wyzwaniach dla resortu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 08:09
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska skupia się m.in. na legislacji związanej z atomem, wodorem i negocjacjach w sprawie Fit for 55 - powiedziała szefowa tego resortu Anna Moskwa. - W resorcie nie będzie rewolucji - zapewniła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wodór pomoże polskiej gospodarce osiągnąć neutralność klimatyczną". Znamy raport na ten temat

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 16:35
- Trwają prace nad "Konstytucją dla wodoru", która będzie się wyrażała w wielu projektach nowych aktów legislacyjnych, ustaw oraz rozporządzeń wykonawczych, które w roku 2022 zaprezentujemy w konsultacjach publicznych - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będzie miejscem dyskusji na temat wodoru". ARP uruchamia specjalny portal

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 18:20
Informacyjny portal wodorowy, który ma w sposób przystępny dla każdego edukować w zakresie gospodarki wodorowej w Polsce, uruchomiła Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP).
rozwiń zwiń