X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Inwestycje związane z łącznością mobilną bez decyzji środowiskowych. Rząd chce ułatwić budowę sieci 5G

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 13:51
Instalacje radiokomunikacyjne, radionawigacyjne i radiolokacyjne, mające na celu rozwój sieci mobilnej w Polsce, m.in. 5G, będą wyłączone z konieczności uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - przewiduje projekt rozporządzenia.
Rozstrzygnięcia w sprawie wydania decyzji środowiskowych trwają - zgodnie z informacjami od inwestorów - od 2 miesięcy do kilku lat.
Rozstrzygnięcia w sprawie wydania decyzji środowiskowych trwają - zgodnie z informacjami od inwestorów - od 2 miesięcy do kilku lat.Foto: Suwin/ Shutterstock

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów nowelizującego dotychczasowe rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Zakłada on wyłączenie instalacji radiokomunikacyjnych, radionawigacyjnych i radiolokacyjnych emitujących pola elektromagnetyczne o częstotliwościach od 0,03 MHz do 300 tys. MHz z grupy przedsięwzięć wymagających uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

"W efekcie w trakcie procesu inwestycyjnego zmierzającego zarówno do budowy, jak i przebudowy lub rozbudowy tych obiektów nie będzie zachodziła potrzeba uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co bezpośrednio skutkować będzie zmniejszeniem obciążeń podmiotów planujących realizację inwestycji w tym obszarze" - wyjaśniono w Ocenie Skutków Regulacji projektu.

Znaczne obciążenie dla inwestorów

Projektodawcy wskazują, że prowadzone dotychczas postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dowodzą, iż wymienione wyżej inwestycje nie mają znaczącego negatywnego wpływu na środowisko.

"Intencją projektodawcy jest redukcja obciążeń i usunięcie nadregulacji, które nie znajdują uzasadnienia w kontekście celów stawianych w postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. Tego rodzaju nadregulacje, w związku z wymogiem uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, utrudniają proces inwestycyjny, wydłużając czas uzyskiwania niezbędnych pozwoleń, i generują znaczne obciążenie ekonomiczne po stronie inwestorów. W obecnych realiach i stanie prawnym uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach staje się znacznym obciążeniem dla podmiotów planujących realizację inwestycji" - podkreślono.

W Ocenie Skutków Regulacji projektu dodano, że rozstrzygnięcia w sprawie wydania decyzji środowiskowych trwają - zgodnie z informacjami od inwestorów - od 2 miesięcy do kilku lat, przy czym wskazują oni na okres dłuższy niż krótszy.

Szybsze pokrycie kraju zasięgiem

"Maksymalne terminy uzyskania wymaganych rozstrzygnięć w procesie realizacji stacji bazowych wyniosły nawet: 1.807 dni (w wariancie pozwolenia na budowę poprzedzonego uzyskaniem decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego) oraz 2.276 dni (w wariancie pozwolenia na budowę bez uzyskiwania decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego)" - zwrócono uwagę.

Autorzy projektu dowodzą, że zmniejszenie obciążeń regulacyjnych pozwoli na szybsze pokrycie kraju zasięgiem sieci mobilnych.

"Szybsze pokrycie kraju zasięgiem sieci mobilnych umożliwi większe wykorzystanie pracy zdalnej, edukacji zdalnej, dostępu do e-administracji i e-medycyny w sytuacjach kryzysowych. Zwiększone zostanie również bezpieczeństwo obywateli" - dodano.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

PKN Orlen przetestuje prywatną, przemysłową sieć 5G. To pierwsza taka inwestycja w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 15:47
PKN Orlen jako pierwszy w Polsce przetestuje prywatną, przemysłową sieć 5G w środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej. Testy odbędą się w głównym zakładzie spółki w Płocku. Ich wykonanie będzie możliwe m.in. dzięki zgodzie wydanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orange wypłaci klientom rekompensaty. Aktywacja usług nietelekomunikacyjnych zakwestionowana przez UOKiK

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 12:35
Orange Polska wypłaci abonentom rekompensatę za aktywację serwisów podmiotów trzecich i usług nietelekomunikacyjnych spółki, typu direct billing i tzw. flash SMS - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W większości były to usługi o charakterze subskrypcyjnym - opłaty potrafiły wynosić przykładowo 7,98 zł za miesiąc, ale i 14,99 zł za tydzień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błędy w serwisach i aplikacjach firm telekomunikacyjnych i pocztowych. UKE: wymagają poprawy dostępności

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 14:44
Serwisy internetowe jak i aplikacje mobilne przedsiębiorców telekomunikacyjnych i pocztowych nadal wymagają prac nad wdrożeniem dostępności - taki wniosek sformułował Urząd Komunikacji Elektronicznej na podstawie wyników badania stron i aplikacji.
rozwiń zwiń