Ropa w USA dalej drożeje. Cena najwyższa od prawie dwóch miesięcy
Ropa naftowa w Stanach Zjednoczonych nie przestaje drożeć. Ceny przekraczają już 82 dolary za baryłkę i są blisko najwyższych poziomów od dwóch miesięcy.
2022-01-13, 10:04
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 82,33 USD, niżej o 0,38 proc.
Brent na ICE w Londynie w dostawach na marzec jest wyceniana po 84,38 USD za baryłkę, niżej o 0,34 proc.
Mniejsze zapasy ropy w USA
Amerykański Departament Energii poinformował w środę, że zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 4,55 mln baryłek, czyli o 1,1 proc. do 413,29 mln baryłek.
Analitycy prognozowali, że w ub. tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 1,7 mln baryłek.
- W USA głosowanie nad sankcjami na Nord Stream 2. Zwrot w nastawieniu Demokratów
- Prognozy Banku Światowego dla Rosji. 2022 rok pod znakiem zielonej transformacji i inflacji
DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 7,96 mln baryłek, czyli o 3,4 proc. do 240,75 mln baryłek.
Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 2,54 mln baryłek, czyli o 2 proc. do 129,38 mln baryłek - wynika z danych DoE.
Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na NYMEX była wyceniana najwyżej od 9 listopada 2021 r.
Od początku roku ropa drożeje
Surowiec w USA zalicza mocny początek roku zyskując już w 2022 r. prawie 10 proc. dzięki sygnałom, że globalny popyt na ropę w dużej mierze dobrze znosi uderzenie w gospodarki przez wariant koronawirusa - Omikron, bo nadal odbudowują się one po pandemii Covid-19.
Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) wskazała, że zapotrzebowanie na ropę na świecie jest silniejsze niż się tego spodziewano. Z kolei DoE wskazuje, że światowe zapasy ropy spadną nieznacznie w ciągu I kwartału.
- Sentyment na rynkach ropy pozostaje w dużej mierze "konstruktywny" - ocenia Warren Patterson, szef strategii rynków surowcowych w ING Groep NV.
- Zakłócenia w dostawach (Kazachstan, Libia), niepewność co do wolnych mocy produkcyjnych OPEC i zanikające obawy o wariant Omikron okazują się korzystne dla cen ropy - dodaje.
Mimo tego, jest kilka sygnałów ostrzegawczych dla rynków paliw, m.in. na początku roku zmniejszył się ruch drogowy w krajach Azji, gdy Omikron pojawił się w kluczowym regionie importującym ropę.
Z danych dotyczących mobilności - firmy Apple Inc. - wynika, że na drogach w krajach Azji w styczniu w najważniejszych stolicach w regionie pojawiło się mniej aut niż było ich w pierwszym tygodniu grudnia ub. roku.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA
REKLAMA