X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Program Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu. W kwietniu ogłoszenie wyników naboru

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 13:00
Do połowy kwietnia zostaną ogłoszone wyniki naborów do Programu Inwestycji Strategicznych - zapowiedział w czwartek w Sejmie wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, przewodniczący Komisji ds. Rządowego Funduszu Polski Ład.
Pierwszy nabór wniosków od JST o dofinansowanie pokazał, że największe potrzeby to inwestycje drogowe, a także wodno-kanalizacyjne.
Pierwszy nabór wniosków od JST o dofinansowanie pokazał, że największe potrzeby to inwestycje drogowe, a także wodno-kanalizacyjne.Foto: Pixabay

Paweł Szefernaker odpowiadał w Sejmie na pytania posłów PiS związane z Rządowym Funduszem Polski Ład: Programem Inwestycji Strategicznych. Kolejną edycję tego programu premier Mateusz Morawiecki z wiceministrem ogłosili 28 grudnia. W drugim naborze programu na inwestycje w samorządach przewidziano 20 mld złotych. Jednocześnie uruchomiono nabór dla samorządów popegeerowskich opiewający na 2,5 mld złotych. Nabory potrwają do 15 lutego.

-Realnie oceniając pewne terminy, myślę, że do połowy kwietnia będzie wynik obu naborów - poinformował w Sejmie Szefernaker. Decyzja co do kolejnych naborów, jak dodał, będzie wynikała z sytuacji gospodarczej.

BGK pomoże w wypełnieniu wniosku

Wiceszef MSWiA wyjaśnił, że pracownicy Banku Gospodarstwa Krajowego, który realizuje program, obecnie spotykają się w województwach z samorządowcami. Jak zaznaczył, spotkania będą kontynuowane do końca stycznia, tak "aby samorządy miały jak najlepszą wiedzę dotyczącą priorytetów programu - one pozostają w dalszym ciągu bez zmian - ale także różnego rodzaju możliwości związanych później z realizacją tych inwestycji".

Jak tłumaczył wiceminister, pierwszy nabór pokazał, że największe potrzeby to inwestycje drogowe, a także wodno-kanalizacyjne.

-Po pierwszym naborze jesteśmy na etapie rozpisania przetargów lub trwania przetargów w niektórych gminach. Widać, że w niektórych miejscach jest to bardzo szybko realizowane. Wiele wskazuje, że gminy były bardzo dobrze przygotowane - podkreślił Szefernaker.

Trzy typy wniosków

Samorządy w ramach drugiego naboru mogą złożyć trzy wnioski o dofinansowanie - pierwszy do 5 mln zł, drugi do 30 mln zł i trzeci do 65 mln zł. Złożenie wniosku do 5 mln zł jest warunkiem koniecznym, aby złożyć drugi i trzeci wniosek.

Samorządy popegeerowskie - oprócz wniosków do naboru dla wszystkich samorządów - będą mogły złożyć dwa dodatkowe wnioski. Gminy - wniosek do 2 mln złotych oraz wniosek do 5 mln złotych, a powiaty, związki międzygminne i powiatowo-gminne - wniosek do 2 mln zł i wniosek do 8 mln zł.

BGK po zakończeniu naborów przekaże raporty komisji ds. funduszu. Komisja zanalizuje wnioski i przygotuje rekomendację, na podstawie której o przyznaniu dofinansowania zdecyduje premier.

Wyniki pierwszego naboru Programu Inwestycji Strategicznych rząd ogłosił w październiku. Samorządy złożyły 8 tys. wniosków o wsparcie inwestycji na łącznie 93 mld zł. Zaakceptowanych zostało 4040 wniosków. Dofinansowanie w wysokości 23,9 mld zł trafiło do 97 proc. samorządów w Polsce.


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Na Polskim Ładzie zyskają samorządy. Znamy szczegóły finansowania ich inwestycji z tego programu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 11:20
Wnioski inwestycyjne w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych będzie mogła złożyć każda jednostka samorządu. Po wstępnej, prawie automatycznej ocenie zostanie wydana promesa, która uprawni do ogłoszenia przetargu – powiedziała w poniedziałek Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes BGK: nasz program pozwoli zrealizować inwestycje latami odkładane przez samorządy

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 17:30
Program Inwestycji Strategicznych, jako część Polskiego Ładu, ma pobudzić inwestycje we wszystkich polskich samorządach. A zwłaszcza w tych, które dotąd nie miały środków na inwestycje drogowe, edukacyjne, medycynę. Dzięki 95-procentowemu umorzeniu takiej subwencji jednostkom samorządu terytorialnego będzie łatwiej zgromadzić 5 procent wkładu własnego potrzebnego do uruchomienia inwestycji - powiedziała na antenie 1 Programu Polskiego Radia w audycji "Ekspres Gospodarczy", Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład. Projekt zmieniający zasady ustalania dochodów samorządów przyjęty przez sejmowe komisje

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 14:40
Połączone komisje finansów publicznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej przyjęły projekt ustawy zmieniającej zasady ustalania dochodów samorządu w związku ze zmianami wprowadzanymi przez rządowy program Polski Ład.
rozwiń zwiń