more_horiz
Gospodarka

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze. Ministerstwo Infrastruktury pokazało dane

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 13:07
Rok 2021 był bezpieczniejszy na polskich drogach, od roku 2020 i 2019. Dane przedstawił wiceminister infrastruktury Rafał Weber podczas uroczystości związanej z podpisaniem umów na unijne dofinansowanie dla policji drogowej. Ze statystyk resortu wynika, że w zeszłym roku doszło do mniejszej liczby wypadków. Mniej było także ofiar śmiertelnych.
W 2021 roku doszło w Polsce do mniejszej liczby wypadków niż w poprzednich latach.
W 2021 roku doszło w Polsce do mniejszej liczby wypadków niż w poprzednich latach.Foto: Shutterstock/Mikbiz

W porównaniu do 2020 roku, w 2021 roku było o 9 procent wypadków mniej. Liczba zabitych była o 17 procent mniejsza od tego wskaźnika w 2020 roku, co oznacza, że na drogach zginęło o 108 osób mniej. Odnotowano także spadek o 8 procent liczby osób rannych wskutek wypadków.

Edukacja, ale i karanie

Jak mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber, jest to skutek przede wszystkim polityki resortu, której celem jest poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. Z jednej strony prowadzone są kampanie edukacyjne, które mają pokazać, jakie są skutki nieodpowiedzialnej jazdy. Z drugiej zaś strony ministerstwo modyfikuje przepisy dotyczące ruchu drogowego w taki sposób, by wyeliminować z dróg kierowców jeżdżących nieodpowiedzialnie i niebezpiecznie. Jako przykład wymienił podwyższenie kar za przekroczenie prędkości, czy jazdę po spożyciu alkoholu.

Czytaj także:

- Te statystyki pokazują, że idziemy w dobrym kierunku, ale musimy też wzmacniać kolejny komponent, którym jest egzekucja przepisów. Za ten komponent jest odpowiedzialna polska policja – mówił Rafał Weber.

Drogówka będzie miała nowe auta i sprzęt

Dziś w Centrum Unijnych Projektów Transportowych została podpisana umowa na dofinansowanie zakupu samochodów dla policji drogowej. W sumie policja otrzyma 46 milionów złotych unijnego wsparcia. Pieniądze zostaną wydane także na inny rodzaj sprzętu, który przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Rafał Weber podkreślił, że nieuchronność kary spowoduje, że wielu kierowców zdejmie nogę z gazu i będzie jeździć bezpieczniej. Wiceminister infrastruktury zwrócił też uwagę na jeszcze jeden aspekt dotyczący poprawy bezpieczeństwa na drogach. To inwestycje, których celem jest między innymi zredukowanie liczby wypadków. Wśród najważniejszych działań wymienił program budowy stu obwodnic, a także budowę dróg ekspresowych.

Rozbudowa infrastruktury poprawia bezpieczeństwo

W przypadku obwodnic ruch zostanie wyprowadzony poza miasta, co się w znacznym stopniu przyczyni do poprawy bezpieczeństwa. Drogi ekspresowe, to gwarancja bezkolizyjnych skrzyżowań, płynnej jazdy i dogodnej dla kierowców infrastruktury.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem