Rozwiązania podatkowe Polskiego Ładu. Prof. Popławski tłumaczy: zyska na tym 18 mln osób

Co trzeba zrobić, aby Polacy odczuli korzyści w swoich portfelach dzięki wprowadzeniu rozwiązań Polskiego Ładu? Na to pytanie w Programie 1 Polskiego Radia odpowiedział prof. Mariusz Popławski, ekspert prawa podatkowego, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

2022-01-19, 18:00

Rozwiązania podatkowe Polskiego Ładu. Prof. Popławski tłumaczy: zyska na tym 18 mln osób
Kto straci, a kto zyska na Polskim Ładzie? Ekspert wyjaśnia. Foto: Africa Studio/Shutterstock

Jak podkreślił gość radiowej Jedynki, rozwiązania Polskiego Ładu to jedna z największych reform prawa podatkowego od trzydziestu lat.

- Czyli mamy do czynienia nie ze zmianą, ale z reformą prawa podatkowego - mówił.

"Na pewno rewolucja"

Dodał, że tak jak w każdej reformie, nie wszystkie zmiany powodują sytuacje dla wszystkich korzystne. Z tego powodu - jak wskazał - te rozwiązania można ocenić jako te wprowadzające zróżnicowany poziom satysfakcji podatkowej.

- Są na pewno grupy podatników, którzy będą odczuwali satysfakcję, będą mieli więcej pieniędzy w kieszeni. I taką grupą, bardzo dużą - szacowaną przez resort finansów na ok. 18 milionów - jest grupa, która będzie płaciła mniejszy podatek, z czego 9 milionów przestanie płacić podatek dochodowy. I jest to na pewno rewolucja - wyjaśnił ekspert.

REKLAMA

Posłuchaj

O rozwiązaniach podatkowych dla biznesu Polskiego Ładu mówił w radiowej Jedynce prof. Mariusz Popławski, ekspert prawa podatkowego, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku./Błażej Prośniewski/. 5:01
+
Dodaj do playlisty

"Tacy podatnicy na tym stracą"

Gość Polskiego Radia podkreślił, że jest również grupa lepiej zarabiających podatników, którzy stracą na nowych rozwiązaniach podatkowych.

- I wynika to ze zmian dotyczących składki zdrowotnej. Podatnicy, którzy lepiej zarabiają, nie będą mogli odczuć do końca korzyści związanych z podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Nie będą mogli odliczyć od podatku ulgi zdrowotnej, stąd ta korzyść wynikająca z podniesienia kwoty wolnej od podatku nie będzie przez nich w pełni skonsumowana. Mówiąc wprost, tacy podatnicy na tym stracą - mówił ekonomista.

Czytaj także:

"Preferencje punktowe"

I dodaje, że dotyczy to wielu przedsiębiorców, chociaż nie wszystkich. - Polski Ład wprowadza preferencje punktowe adresowane np. do lekarzy, architektów, projektantów, którzy - prowadząc działalność gospodarczą - będą mogli wybrać niższe stawki podatkowe w ramach ryczałtu przychodów ewidencjonowanych lub w ramach tzw. estońskiego CIT-u - wyjaśnił ekspert.

Jak jednak uważa, trzeba iść dalej i wprowadzać dalsze obniżki podatków dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Błażej Prośniewski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej