more_horiz
Gospodarka

Rozwiązania podatkowe Polskiego Ładu. Prof. Popławski tłumaczy: zyska na tym 18 mln osób

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 18:00
Co trzeba zrobić, aby Polacy odczuli korzyści w swoich portfelach dzięki wprowadzeniu rozwiązań Polskiego Ładu? Na to pytanie w Programie 1 Polskiego Radia odpowiedział prof. Mariusz Popławski, ekspert prawa podatkowego, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Kto straci, a kto zyska na Polskim Ładzie? Ekspert wyjaśnia
Kto straci, a kto zyska na Polskim Ładzie? Ekspert wyjaśniaFoto: Africa Studio/Shutterstock

Jak podkreślił gość radiowej Jedynki, rozwiązania Polskiego Ładu to jedna z największych reform prawa podatkowego od trzydziestu lat.

- Czyli mamy do czynienia nie ze zmianą, ale z reformą prawa podatkowego - mówił.

"Na pewno rewolucja"

Dodał, że tak jak w każdej reformie, nie wszystkie zmiany powodują sytuacje dla wszystkich korzystne. Z tego powodu - jak wskazał - te rozwiązania można ocenić jako te wprowadzające zróżnicowany poziom satysfakcji podatkowej.

- Są na pewno grupy podatników, którzy będą odczuwali satysfakcję, będą mieli więcej pieniędzy w kieszeni. I taką grupą, bardzo dużą - szacowaną przez resort finansów na ok. 18 milionów - jest grupa, która będzie płaciła mniejszy podatek, z czego 9 milionów przestanie płacić podatek dochodowy. I jest to na pewno rewolucja - wyjaśnił ekspert.

Posłuchaj
05:01 blazej-reforma-19.01.mp3 O rozwiązaniach podatkowych Polskiego Ładu mówił w radiowej Jedynce prof. Mariusz Popławski, ekspert prawa podatkowego, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku./Błażej Prośniewski/.

"Tacy podatnicy na tym stracą"

Gość Polskiego Radia podkreślił, że jest również grupa lepiej zarabiających podatników, którzy stracą na nowych rozwiązaniach podatkowych.

- I wynika to ze zmian dotyczących składki zdrowotnej. Podatnicy, którzy lepiej zarabiają, nie będą mogli odczuć do końca korzyści związanych z podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Nie będą mogli odliczyć od podatku ulgi zdrowotnej, stąd ta korzyść wynikająca z podniesienia kwoty wolnej od podatku nie będzie przez nich w pełni skonsumowana. Mówiąc wprost, tacy podatnicy na tym stracą - mówił ekonomista.

Czytaj także:

"Preferencje punktowe"

I dodaje, że dotyczy to wielu przedsiębiorców, chociaż nie wszystkich. - Polski Ład wprowadza preferencje punktowe adresowane np. do lekarzy, architektów, projektantów, którzy - prowadząc działalność gospodarczą - będą mogli wybrać niższe stawki podatkowe w ramach ryczałtu przychodów ewidencjonowanych lub w ramach tzw. estońskiego CIT-u - wyjaśnił ekspert.

Jak jednak uważa, trzeba iść dalej i wprowadzać dalsze obniżki podatków dla przedsiębiorców.

Błażej Prośniewski

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem