Nie będzie grzywny dla Intela. Koncern wygrał w unijnym sądzie z Komisją Europejską

Sąd Unii Europejskiej stwierdził częściową nieważność decyzji Komisji Europejskiej z 2009 roku, przewidującej nałożenie na amerykański koncern Intel grzywny w wysokości 1,06 mld euro. Komisja uznała wówczas, że firma wykorzystuje dominującą pozycję na rynku, by eliminować konkurencję.

2022-01-26, 14:02

Nie będzie grzywny dla Intela. Koncern wygrał w unijnym sądzie z Komisją Europejską
Sąd UE uznał za częściowo nieważną decyzję KE, nakładającą na Intela ponad miliard euro kary.Foto: Shutterstock/StockStudio Aerials

Decyzją z 13 maja 2009 r. Komisja Europejska nałożyła na Intel, kalifornijskiego producenta mikroprocesorów, grzywnę w wysokości 1,06 mld euro za nadużywanie pozycji dominującej na światowym rynku w okresie od października 2002 r. do grudnia 2007 r. poprzez wdrożenie strategii, mającej na celu wykluczenie konkurentów.

Według KE Intel miał wykorzystywać swoją pozycję

Zdaniem Komisji nadużycie polegało na stosowaniu m.in. rabatów warunkowych w odniesieniu do czterech strategicznych producentów sprzętu informatycznego (Dell, Lenovo, Hewlett-Packard i NEC), pod warunkiem że będą oni kupować u Intela całość lub prawie całość potrzebnych im procesorów x86.

Dodatkowo, Intel dokonywał wypłat na rzecz europejskiego dystrybutora urządzeń elektronicznych (Media-Saturn-Holding), pod warunkiem że ten będzie sprzedawał wyłącznie komputery wyposażone w procesory x86 produkcji Intel.

Czytaj także:

Owe rabaty i wypłaty zapewniały lojalność czterech producentów sprzętu informatycznego oraz Media-Saturn i tym samym istotnie zmniejszały zdolność konkurentów Intel do operowania na rynku. Antykonkurencyjne zachowanie Intel przyczyniło się zatem do ograniczenia wyboru, przysługującego konsumentom oraz do zmniejszenia motywacji do innowacji - przekonywała Komisja.

Sądowy spór ciągnie się od lat

W pierwszym procesie Sąd UE (utworzony w 1989 r. dla odciążenia TSUE w niektórych sprawach) wyrokiem z dnia 12 czerwca 2014 r. oddalił w całości skargę wniesioną przez Intel na decyzję Komisji. Korporacja odwołała się jednak do Trybunału Sprawiedliwości UE, a ten 3 lata później przekazał sprawę Sądowi do ponownego rozpoznania.

W ogłoszonym w środę wyroku sędziowie uznali, że "przeprowadzona przez Komisję analiza jest niekompletna i nie pozwala w żadnym razie wykazać w sposób wystarczający pod względem prawnym, iż sporne rabaty były w stanie lub mogły wywołać antykonkurencyjne skutki, wobec czego Sąd stwierdził nieważność decyzji w zakresie, w jakim Komisja uznaje w niej, że owe praktyki stanowią nadużycie w rozumieniu art. 102 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. (...) W konsekwencji Sąd stwierdził nieważność całego artykułu zaskarżonej decyzji, w którym Komisja nakłada na Intel grzywnę w wysokości 1,06 mld euro z tytułu stwierdzonego naruszenia".

PolskieRadio24.pl, PAP, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej