more_horiz
Gospodarka

Rozwiązania "tarczy antyputinowskiej". Rzecznik rządu podał szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 10:22
Jak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller, na przygotowywaną tzw. "tarczą antyputinowską" złożą się rozwiązania gospodarczo-podatkowe, a także rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa.
Rzecznik rządu podał szczegóły dot. tarczy antyputinowskiej
Rzecznik rządu podał szczegóły dot. "tarczy antyputinowskiej"Foto: MARCIN BANASZKIEWICZ/Forum

Pod koniec ubiegłego tygodnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że przygotowuje "tarczę antyputinowską", która będzie dotyczyła tych sfer życia gospodarczego, które ucierpiały na skutek inwazji Rosji na Ukrainę.

Rzecznik rządu Piotr Müller wskazał na antenie Radia Zet, że w związku ze skutkami wojny na Ukrainie może zostać wydłużony okres obowiązywania tarczy antyinflacyjnej. - W tej chwili przygotowujemy też coś, co premier nazwał "tarczą antyputinowską". Pamiętajmy o tym, że my w tej chwili mamy działania ekonomiczne, które nas też dotykają, stąd pewien wachlarz instrumentów gospodarczych i finansowych, które będziemy chcieli zaprezentować - powiedział.

Pytany, co znajdzie się w tym pakiecie, odpowiedział, że będą to m.in. rozwiązania gospodarczo-podatkowe, ale też rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. - Jak widzimy, Ukraina w tej chwili broni się dlatego, że ma dobrze zorganizowany system, analogiczny do naszych Wojsk Obrony Terytorialnej, ale też obrony cywilnej. Musimy wyciągać z tego wnioski - wskazał.

Tarcze antyinflacyjne

1 lutego weszła w życie tzw. druga tarcza antyinflacyjna, która obniżyła VAT z 23 proc. do ośmiu procent na paliwa, przedłużyła obowiązywanie pięcioprocentowej stawki VAT na prąd, obniżyła stawki VAT na ciepło do pięciu procent, wprowadziła zerową stawkę VAT na nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej, wprowadziła zerową stawkę VAT na gaz ziemny, oraz zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych, objętych obecnie stawką pięciu procent.

Ponadto na jej podstawie od 1 stycznia 2022 r. gospodarstwa domowe wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki oraz instytucje kultury zostały objęte specjalnymi taryfami na gaz.

Wcześniej pierwsza tarcza antyinflacyjna obniżyła VAT na energię elektryczną z 23 proc. do pięciu procent, obniżyła VAT na gaz ziemny z 23 proc. do ośmiu procent., obniżyła VAT na tak zwane ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 proc. do ośmiu procent, obniżyła akcyzę na paliwa silnikowe i energię elektryczną, zwolniła z akcyzy energię elektryczną dla gospodarstw domowych i wyłączyła sprzedaż paliw silnikowych z podatku detalicznego.

Rozwiązania tarczy antyinflacyjnej mają obowiązywać do końca lipca.

Zobacz także: Piotr Müller w Programie 1 Polskiego Radia

Czytaj także:

ng