Korea Północna świętuje kolejne lata rządów dynastii. Niedożywienie, represje i zbrojenia

2022-04-11, 08:50

Korea Północna świętuje kolejne lata rządów dynastii. Niedożywienie, represje i zbrojenia
Korea Północna świętuje kolejne lata rządów dynastii Kimów.Foto: shutterstock/LMspencer

Korea Północna chwali przywództwo Kim Dzong Una w rozwoju broni jądrowej, gloryfikuje jego osiągnięcia polityczne i prezentuje nowe portrety oraz wystawy, aby uczcić 10 lat jego rządów w Partii Pracy Korei i w kraju.

Kim przejął władzę, gdy został mianowany najwyższym dowódcą wojskowym po śmierci swojego ojca, Kim Dzong Ila, w grudniu 2011 roku. W poniedziałek mija dziesięć lat od chwili, gdy młodszy Kim został wybrany na najwyższego przywódcę partii i państwa.

Rodzina Kimów rządziła w Korei Północnej przez całą jej historię. W przemówieniu wygłoszonym na niedzielnym spotkaniu narodowym Choe Ryong Hae członek Prezydium Biura Politycznego Komitetu Centralnego WPK i jeden z najwyższych rangą urzędników podległych Kimowi pochwalił północnokoreańskiego przywódcę jako "utalentowanego myśliciela i teoretyka, wybitnego męża stanu i niezrównanie wspaniałego dowódcę".

Rakiety ICBM

Wydarzenia te rozpoczęły tydzień obchodów, w ramach którego w piątek fetowana będzie 110. rocznica urodzin Kim Il Sunga, założyciela Korei Północnej i dziadka Kim Dzong Una. Na komercyjnych zdjęciach satelitarnych widać, jak północnokoreańskie wojska ćwiczą do parady wojskowej, która może odbyć się w tym tygodniu. Analitycy twierdzą również, że istnieją oznaki, iż Korea Północna może podczas niej zaprezentować swoje rakiety ICBM.


Testy rakietowe Korei Północne. Źródło: PAP Testy rakietowe Korei Północne. Źródło: PAP

W zeszłym miesiącu Korea Północna uruchomiła dzwonki alarmowe w Seulu, Tokio i Waszyngtonie, przeprowadzając pełną próbę ICBM po raz pierwszy od 2017 roku, kończąc tym samym nałożone przez siebie moratorium na tego typu testy. Zauważono nowe konstrukcje na północnokoreańskim poligonie nuklearnym, co budzi obawy, że Korea Północna może wkrótce testować broń po raz pierwszy od 2017 roku.

W ubiegłym tygodniu Korea Północna oświadczyła, że sprzeciwia się wojnie, ale nie zawaha się użyć broni jądrowej, jeśli zostanie zaatakowana przez Koreę Południową. Choe nazwał Kima "niezrównanym patriotą i wielkim obrońcą pokoju" za uczynienie z Korei Północnej "pełnoprawnej potęgi militarnej wyposażonej we wszystkie potężne fizyczne środki samoobrony". Pod rządami Kima Korea Północna przeprowadziła cztery z sześciu prób jądrowych i opracowała potężne międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM), które zdaniem analityków mogą być zdolne do uderzenia w dowolne miejsce w Stanach Zjednoczonych.


Północnokoreańska rodzina Kimów. Źródło: PAP Północnokoreańska rodzina Kimów. Źródło: PAP

Zacofanie gospodarcze

- Pomimo bezprecedensowych trudności, Kim otworzył nową erę dla Korei Północnej jako potężnego narodu socjalistycznego, który prosperuje i rozwija się dzięki samowystarczalności i samodzielności - powiedział Choe.
Kim zobowiązał się do poprawy życia mieszkańców i próbował pobudzić gospodarkę Korei Północnej, która jednak w ostatnich latach znacznie się skurczyła, ponieważ została dotknięta międzynarodowymi sankcjami, blokadami COVID-19 i złą pogodą. Agencje ONZ ostrzegają przed możliwym kryzysem humanitarnym.

Media państwowe zaprezentowały w niedzielę nowy, rzadki oficjalny portret Kima i poinformowały, że w muzeum w Pjongjangu otwarto nową wystawę prezentującą osiągnięcia jego "nieśmiertelnego przywództwa".

Szacuje się, że gospodarka Korei Północnej skurczyła się o 8,0 proc. w 2020 roku i o kolejne 5,0 proc. w 2021 roku. Działalność handlowa i biznesowa jest poważnie ograniczana, a kraj ten zajmuje ostatnie miejsce na świecie od czasu wprowadzenia Indeksu Wolności Gospodarczej w 1995 roku. W kraju brakuje nawet najbardziej podstawowej infrastruktury polityki gospodarki wolnorynkowej. Nie ma wolności gospodarczej.

Dziesiątki lat sztywnego centralnego planowania doprowadziły do ruiny przemysł i pozostawiły większość wyposażenia przedsiębiorstw w stanie permanentnego zacofania. Siła robocza cierpi z powodu długotrwałego niedożywienia i skrajnego ubóstwa. Nie ma śladu po dynamicznym rynku pracy. System monetarny Korei Północnej jest całkowicie kontrolowany, co prowadzi do zniekształceń cenowych, a Chiny kontynuują szeroko zakrojone subsydiowanie żywności i energii w tym kraju.


Północnokoreańskie instalacje jądrowe. Źródło: PAP Północnokoreańskie instalacje jądrowe. Źródło: PAP
  • Czytaj także:

Embargo na rosyjską ropę i gaz. Czy Polski gaz łupkowy mógłby nas uratować?


PolskieRadio24.pl/ Reuters/ Heritage.org/ PAP/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej