"Magazyny gazu są napełnione w 76 proc.". Jacek Sasin przedstawił stan bezpieczeństwa energetycznego Polski

Wicepremier Jacek Sasin przedstawiał posłom informację dotyczącą bezpieczeństwa energetycznego Polski w związku ze wstrzymaniem dostaw gazu przez Rosję. - Nie istnieje niebezpieczeństwo przerwania czy ograniczenia dostaw gazu do odbiorców krajowych, zarówno indywidualnych jak i do odbiorców przemysłowych - zapewnił minister aktywów państwowych.

2022-04-27, 14:30

"Magazyny gazu są napełnione w 76 proc.". Jacek Sasin przedstawił stan bezpieczeństwa energetycznego Polski
Jacek Sasin: tej chwili nie istnieje niebezpieczeństwo przerwania czy ograniczenia dostaw gazu do odbiorców krajowych.Foto: Sejm RP/Twitter

Minister Jacek Sasin przypomniał, że Gazprom wstrzymał dostawy w związku z postanowieniami dekretu Prezydenta Federacji Rosyjskiej z 31 marca 2022 r. "o specjalnej procedurze wykonania zobowiązań zagranicznych nabywców wobec rosyjskich dostawców gazu ziemnego", który nakazał zapłatę za ten gaz w rublach.

Tymczasem - jak mówił szef MAP - obowiązujący kontrakt jamalski określa płatność w dolarach, co nigdy nie było kwestionowane przez stronę rosyjską, a zmiana nastąpiła poza obowiązującymi procedurami.

Dużo na tle innych państw UE

- W żadnym wypadku PGNiG ani rząd nie brali pod uwagę zmiany formy płatności, bo ten dekret nas nie obowiązuje - podkreślał wicepremier.

Jak mówił, 26 kwietnia PGNiG otrzymało z Gazpromu pismo, w którym powołano się na stan nadzwyczajny, na wyższą konieczność, grożąc wstrzymaniem przepływu gazu.

REKLAMA

- Ta groźba została spełniona i dzisiaj od godzin porannych ten gaz do Polski nie płynie - mówił Jacek Sasin.
Zapewnił przy tym, że Polska i PGNiG od dłuższego czasu przygotowywały się do tej sytuacji, wiedząc, że Rosja traktuje gaz nie jako "produkt handlowy, ale narzędzie do szantażu tych, którzy są zmuszeni z tego gazu korzystać".


Posłuchaj

Wicepremier J. Sasin: nie ma zagrożenia przerwania dostaw gazu do odbiorców krajowych (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Podkreślił, że magazyny gazu, które są w dyspozycji polskich podmiotów, są napełnione w 76 proc., a napełnienie to w ostatnich tygodniach sukcesywnie wzrastało. Podkreślił, że to dużo na tle innych państw UE.

Według ministra aktywów państwowych PGNiG zapewniło dostęp polskiej gospodarki i społeczeństwa do paliwa z alternatywnych źródeł. Poprzez gazoport w Świnoujściu realizowane są dostawy z USA i Zatoki Perskiej, a istnieje możliwość dostaw także z innych kierunków. Jak dodał, do tego mamy możliwość krajowego wydobycia na poziomie ponad 4 mld m3.

REKLAMA


Posłuchaj

Minister Sasin: bez ograniczenia dostaw gazu do odbiorców indywidualnych i przemysłowych (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Ważne inwestycje w infrastrukturę

- W tej chwili nie istnieje niebezpieczeństwo przerwania czy ograniczenia dostaw gazu do odbiorców krajowych, zarówno indywidualnych, korzystających z tego gazu do ogrzewania czy innych potrzebnych czynności w warunkach domowych, jak i do odbiorców przemysłowych - zapewnił.

Podkreślił, że dokonano też ważnych inwestycji w infrastrukturę. Sasin wymienił m.in. gazoport w Świnoujściu oraz gazociąg Baltic Pipe, który - jak mówił - całkowicie uniezależni nas od gazu rosyjskiego, zostanie otwarty jesienią, a pełną przepustowość osiągnie w przyszłym roku.


Posłuchaj

Wicepremier J. Sasin o kontraktach na dostawy gazu (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Dodał, że PGNiG zakupiła też własne złoża na szelfie norweskim - za pieniądze odzyskane od Gazpromu dzięki korzystnemu wynikowi międzynarodowego arbitrażu.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej