more_horiz
Gospodarka

Polski Ład. Do budżetu trafiło dużo więcej pieniędzy ze składki zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 09:59
O niemal 3,2 mld zł więcej wpłynęło do budżetu NFZ ze składki zdrowotnej po pierwszym kwartale tego roku niż rok temu - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy, to skutek m.in. wzrostu wynagrodzeń, ale widać też pierwsze efekty Polskiego Ładu.
Jak podaje DGP, w tym roku dzięki wyższej składce w budżecie może być 7-9 mld zł więcej na leczenie.
Jak podaje DGP, w tym roku dzięki wyższej składce w budżecie może być 7-9 mld zł więcej na leczenie.Foto: shutterstock.com/trairut noppakaew

"W marcu tego roku przedsiębiorcy – zgodnie z nowymi zasadami – zapłacili po raz pierwszy więcej na zdrowie. Z danych, które otrzymaliśmy, wynika, że we wspomnianym miesiącu wpływ do budżetu NFZ był o 2,34 mld wyższy: wzrósł z 8,35 mld w 2020 r. do 10,69 mld w tym" – podaje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Więcej w budżecie na służbę zdrowia

Dziennik przypomniał, że kiedy rząd wprowadzał Polski Ład, szacował, że dzięki temu będzie 7 mld zł więcej rocznie na leczenie. Jednak według "DGP", zgodnie z przewidywaniami NFZ dodatkowych pieniędzy przybędzie jeszcze więcej.

Czytaj także:


"Jak wynika z informacji DGP, już teraz NFZ zwrócił się do Ministerstwa Finansów o możliwość kolejnej zmiany planu w tym roku: nawet o 7 mld zł. To byłaby już druga zmiana – miesiąc temu fundusz zwiększył plan o 9 mld zł. Korekty to efekt dwóch okoliczności: dobrej sytuacji na rynku pracy i rosnących pensji, a więc większych wpływów ze składek oraz zmiany zasad opłacania składek zdrowotnych przez przedsiębiorców" – czytamy w gazecie.

PolskieRadio24.pl, PAP, DGP, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem