Korekta zeznania podatkowego PIT. Sprawdź, do kiedy można dokonać poprawek w deklaracji

2022-05-05, 10:54

Korekta zeznania podatkowego PIT. Sprawdź, do kiedy można dokonać poprawek w deklaracji
O północy 3 maja 2023 r. nastąpi automatyczna akceptacja zeznań w usłudze Twój e-PIT. Potrwa ona do 10 maja, dlatego w tym czasie Twój e-PIT nie będzie dostępny. . Foto: Bizon 101/Shutterstock

Jeżeli zauważysz, że w zeznaniu podatkowym popełniłeś błąd - czy to pomyłkę w obliczeniach, czy też wpisałeś nieodpowiednie dane, możesz dokonać korekty PIT. To nic innego jak poprawa złożonej deklaracji podatkowej. Wiąże się to z ponownym wypełnieniem takiego samego formularza, jak do właściwej deklaracji PIT, z tym że należy zaznaczyć, iż jest to korekta.

Trzeba pamiętać, że istnieje jedno wykluczenie uniemożliwiające złożenie korekty PIT, a mianowicie skorygowanie deklaracji nie będzie możliwe jeśli toczy się przeciwko podatnikowi postępowanie lub kontrola podatkowa przeprowadzane przez urząd skarbowy. Korektę PIT będzie można w takim przypadku złożyć dopiero po zakończeniu postępowania.

Błędy formalne i kwotowe

Według specjalistycznego serwisu pitax.pl, najczęściej popełniane przez podatników błędy na deklaracjach podatkowych można podzielić na dwie grupy:

Błędy formalne, czyli:

  • złożenie zeznania podatkowego na nieaktualnym druku,
  • wpisanie nieprawidłowego identyfikatora podatkowego (NIP/numer PESEL podatnika),
  • nieprawidłowe dane osobowe podatnika i/lub współmałżonka,
  • błąd w adresie lub nazwie urzędu skarbowego,
  • niedołączenie wymaganych załączników.

Błędy kwotowe, czyli wszelkie nieścisłości we wskazanych w deklaracji PIT kwotach (np. zaokrąglone sumy, pominięcie wymaganych rubryk). Tego typu pomyłki mogą skutkować nawet karą za popełnienie przestępstwa skarbowego.

Gdy doszło do zaniżenia kwot bądź niewykazania wszystkich dochodów, tylko dobrowolne i szybkie doręczenie do właściwego urzędu skarbowego korekty zeznania podatkowego i uregulowanie zaległości podatkowej pozwoli uniknąć kary.


Obniżenie odsetek za zwłokę o połowę

Podatnik ma prawo złożyć korektę PIT w ciągu pięciu lat po przekazaniu urzędowi skarbowemu błędnie wypełnionej deklaracji podatkowej. Okres ten liczy się od końca roku, w którym zostało złożone nieprawidłowo wypełnione zeznanie podatkowe. Jeśli w 2022 roku dostarczyłeś do urzędu skarbowego PIT za 2021 rok, to korektę zeznania podatkowego będziesz mógł złożyć do końca 2027 roku.

Co ważne, nie ustanowiono limitu korekt PIT, a co za tym idzie, możesz korygować to samo zeznanie podatkowe dowolną liczbę razy w ciągu pięciu lat.

Istotną informacją również jest to, że jeśli popełniłeś błąd na niekorzyść urzędu skarbowego, to złożenie korekty w terminie sześciu miesięcy od złożenia zeznania podatkowego pozwoli ci uzyskać obniżenie odsetek za zwłokę o połowę.

Na formularzu należy zaznaczyć "2. korekta zeznania". Korekta deklaracji podatkowej powinna być sporządzona na formularzu obowiązującym w tym samym roku, co złożony wcześniej przez PIT. Jednak nie wystarczy jedynie uzupełnić na korekcie zeznania podatkowego tych pól, w które wkradła się pomyłka. Należy uzupełnić cały dokument, tak jak w przypadku składania właściwej deklaracji.

Korektę PIT można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą lub przesłać za pośrednictwem e-deklaracji. Nie ma znaczenia, w jaki sposób składana była główna deklaracja podatkowa.


Gdy urząd skarbowy wychwyci pomyłkę

Korektę PIT można złożyć również z innej przyczyny, niż pojawienie się pomyłki. Jeżeli w poprzednich latach nie wskazałeś w deklaracji ulgi podatkowej, a przekazałeś np. darowiznę na rzecz fundacji lub poniosłeś wydatki z tytułu użytkowania Internetu, możesz skorygować zeznanie. Musisz jednak pamiętać, że do korekty PIT należy dołączyć druk PIT/O (załącznik do PIT-36, PIT-37, PIT-28) lub PIT/D (załącznik do PIT-37, PIT-36 i PIT-28 dla osób, które rozliczają nabyte w latach ubiegłych ulgi budowlane). Podatnik musi również posiadać faktury lub inne dokumenty potwierdzające dokonanie wydatków, które muszą być zgodne z warunkami stosowania danej ulgi.

Może jednak zdarzyć się sytuacja, w której to urząd skarbowy wychwyci pomyłkę i dokona poprawek, a następnie poinformuje cię o tym, a ty nie zgodzisz się z naniesionymi zmianami. W takim przypadku masz 14 dni na zgłoszenie sprzeciwu wobec tych poprawek, licząc od dnia otrzymania skorygowanej deklaracji PIT. Jeśli w tym czasie nie wniesiesz sprzeciwu od dokonanych zmian, korekta zostaje zaakceptowana z datą, w której była wykonana przez urząd skarbowy.

PolskieRadio24.pl, PITax.pl, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej