Handel detaliczny chce odrabiać straty po pandemii. Połowa sieci w Europie planuje otwarcie nowych sklepów

Jak wynika z najnowszego badania CBRE, 57 proc. przedstawicieli sieci handlowych z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki zamierza w tym roku otwierać nowe sklepy, a 37 proc. planuje wejść na nowe rynki. Jak się okazuje, e-commerce nie jest w stanie w pełni zastąpić stacjonarnych sklepów.

2022-05-26, 14:11

Handel detaliczny chce odrabiać straty po pandemii. Połowa sieci w Europie planuje otwarcie nowych sklepów
Dziś zrobimy zakupy. Niedziel handlowych będzie więcej?. Foto: Pixabay

Jak wynika z badania CBRE, detaliści poszukują nowych lokali głównie w centrach i parkach handlowych oraz na ulicach handlowych największych miast. Dodano, że rozwój handlu stacjonarnego idzie w parze z e-commerce, a wzrost liczby lokali wpływa pozytywnie na rozwój sprzedaży online.

Dobre perspektywy dla handlu

- Perspektywy dla handlu stacjonarnego w Europie malują się w jasnych barwach. Sprzedawcy detaliczni chcą nadrabiać czasy pandemii i ponad połowa z nich jako swój priorytet wskazuje ekspansję, zarówno na dotychczasowych, jak i na nowych rynkach – wskazała szefowa sektora handlowego w CBRE Magdalena Frątczak. Dodała, że największym zainteresowaniem sieci cieszą się przede wszystkim Niemcy, Francja i Wielka Brytania.

- Polska na razie nie jest największym beneficjentem tych deklaracji, jednak znajduje się tuż za czołowymi rynkami europejskimi - powiedziała.

Jak podano w informacji, 57 proc. przedstawicieli sektora w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) zamierza w 2022 r. powiększyć portfolio swoich sklepów, a 37 proc. planuje wejść na nowe rynki.

REKLAMA

Frątczak zaznaczyła, że e-commerce nie jest w stanie w pełni zastąpić sprzedaży stacjonarnej, a zdecydowana większość detalistów przyznaje, że fizyczne sklepy dużo lepiej budują lojalność wobec marki, zwiększają zaangażowanie konsumentów, ułatwiają wprowadzanie nowych produktów i pozyskiwanie nowych klientów.

Synergia, a niekoniecznie alternatywa

W informacji podano, że 64 proc. detalistów uczestniczących w badaniu CBRE twierdzi, że obecność sklepów stacjonarnych zwiększa ich sprzedaż online w zasięgu lokalnym. Zaznaczono, że w związku z globalnymi zakłóceniami firmy chcą zwiększać zdolności produkcyjne i poziom zapasów, a także przenosić produkcję do Europy. Zdaniem autorów analizy będzie to oznaczało ekspansję także w obszarze nieruchomości magazynowych i produkcyjnych.
Jednocześnie 38 proc. badanych przyznaje, że taki rozwój wymaga położenia większego nacisku na ESG, czyli zrównoważony rozwój w zakresie środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego.

Czytaj także:

CBRE to firma doradcza świadcząca usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną, zatrudnia ponad 100 tys. pracowników (nie wliczając podmiotów stowarzyszonych i partnerskich) i obsługuje inwestorów i najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 530 biur na całym świecie.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej