more_horiz
Gospodarka

Polska opuści Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej. Sejm zdecydował

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 20:53
Sejm uchwalił w czwartek ustawę, wskutek której Polska opuści Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej (MBWG) z siedzibą w Moskwie. Pomysłodawcy ustawy zwracali uwagę, że instytucja ta może służyć obchodzeniu międzynarodowych sankcji przez Rosję.
Sejm przyjął ustawę o wystąpienia Polski z MBWG.
Sejm przyjął ustawę o wystąpienia Polski z MBWG.Foto: twitter/KancelariaSejmu

Za uchwaleniem ustawy głosowało 451 posłów, nikt nie był przeciw, a trzech posłów wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Uczestnictwo Polski w MBWG "nieuzasadnione"

Wiceszef resortu finansów Piotr Patkowski podczas prac nad ustawą w Sejmie tłumaczył, że dalsze uczestnictwo Polski w tym banku jest nieuzasadnione w związku z agresją Rosji na Ukrainę i faktem, że głównym udziałowcem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG) z siedzibą w Moskwie jest Rosja. Zwrócił ponadto uwagę, że w dobie nałożonych sankcji na Rosję bank ten może posłużyć do ich obchodzenia.

Polska była jednym z ośmiu państw założycielskich MBWG. Bank z siedzibą w Moskwie został utworzony w 1964 r. równocześnie z wprowadzeniem przez kraje członkowskie Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej systemu rozliczeń w rublach transferowych, na mocy umowy międzyrządowej z 22 października 1963 r. Bank został zarejestrowany w sekretariacie Organizacji Narodów Zjednoczonych 20 sierpnia 1964 r.

Ryzyko utraty środków finansowych

Patkowski przyznał, że w przypadku wystąpienia Polski z MBWG istnieje wysokie ryzyko utraty środków finansowych wniesionych w formie części udziałów w kapitale banku w wysokości nieco ponad 24 mln euro. Zapewnił jednocześnie, że Polska będzie się starała o zwrot tych środków m.in. przed międzynarodowym arbitrażem.

Podczas prac nad ustawą przedstawiciele opozycji popierali jej rozwiązania, podkreślali jednocześnie, że każdy polityczny, symboliczny gest wobec agresji Rosji jest istotny.

Wiceminister finansów informował ponadto, że udziałowcami banku oprócz Polski są też cztery inne państwa UE - Czechy, Słowacja, Rumunia i Bułgaria. Jeden polski podmiot jest też dłużnikiem banku, ale jak przekazał Patkowski - nie są znane szczegóły umowy kredytowej.

Wartość portfela dłużnych papierów wartościowych w posiadaniu MBWG na dzień 31 stycznia 2022 r. wynosiła 245,9 mln euro, z czego część przypadała na obligacje wyemitowane przez polskie podmioty: Skarb Państwa (10 mln euro), BGK (1,9 mln euro), PKN Orlen (1 mln euro) i GTC Aurora Luxemburg S.A. (12,6 mln euro).

Czytaj także:

Zgodnie z uzasadnieniem projektu, kapitał banku wynosi obecnie 400 mln euro, w tym kapitał opłacony - 200 mln euro, z czego na Polskę przypada po 24,016 mln euro kapitału opłaconego i nieopłaconego.

PR24, akg

Zobacz więcej na temat: Sejm GOSPODARKA bank
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem