more_horiz
Gospodarka

Rosja zakręca kurek z gazem. Ograniczenia dotyczą kilkunastu państw

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 11:44
Odcięcie dostaw gazu przez Rosję uderzyło w 12 państw członkowskich Unii Europejskiej - powiedział w czwartek nadzorujący unijną politykę klimatyczną wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck zapowiedział tymczasem uruchomienie drugiej fazy w kryzysowym planie awaryjnym, dotyczącym gazu.
Dziesięć państw członkowskich Unii Europejskiej wystosowało wczesne ostrzeżenie dotyczące dostaw gazu - pierwszy z trzech poziomów oceny ryzyka.
Dziesięć państw członkowskich Unii Europejskiej wystosowało "wczesne ostrzeżenie" dotyczące dostaw gazu - pierwszy z trzech poziomów oceny ryzyka.Foto: noomcpk/Shutterstock

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans podkreślił, że dziesięć państw członkowskich Unii Europejskiej wystosowało "wczesne ostrzeżenie" dotyczące dostaw gazu - pierwszy z trzech poziomów oceny ryzyka ujętych w unijnej strategii bezpieczeństwa energetycznego.

Wśród dotkniętych ograniczeniami rosyjskich dostaw państw znalazły się m.in. Polska, Francja, Włochy, Holandia i Finlandia. Kraje członkowskie UE są zobowiązane do posiadania planów podzielonych na trzy poziomy ryzyka określających zagrożenie w przerwaniu dostaw energii.


Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck zapowiedział uruchomienie drugiej fazy w kryzysowym planie awaryjnym, dotyczącym gazu.

Wynika to z trwających od połowy czerwca cięć w dostawach rosyjskiego gazu oraz wysokich cen surowca na rynku - uzasadnił.

Pierwszy poziom wczesnego ostrzegania w gazowym planie awaryjnym dla Niemiec obowiązuje od 30 marca. Wprowadzenie drugiego etapu planu może mieć poważniejsze konsekwencje dla przedsiębiorców i konsumentów.

PR24.pl, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem