more_horiz
Gospodarka

Zmiana standardu nadawania telewizji. Dziś ostatni etap, obejmie cztery województwa

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 08:06
Dziś zaczyna się ostatni etap zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. Dotyczy on czterech województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Dzięki nowemu standardowi odbiorcy będą mieli m.in. lepszą jakość transmisji.
Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi poprawę jakości obrazu i dźwięku.
Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi poprawę jakości obrazu i dźwięku.Foto: marcociannarel/Shutterstock

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Zmiana podzielona na etapy

Cały proces przejścia na nowy standard został podzielony na cztery etapy. Pierwszy etap – od 28 marca 2022 r. – objął województwa dolnośląskie i lubuskie. Drugi etap – od 25 kwietnia 2022 r. – województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Trzeci – od 23 maja 2022 r. zrealizowano w łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpacki, śląskim i w świętokrzyskim. 27 czerwca ruszył czwarty i ostatni etap, w województwach: mazowieckim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

W niektórych przypadkach konieczna zmiana odbiornika

Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiąże z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia wcześniej użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. W związku z tym znowelizowano ustawę o wsparciu gospodarstw domowych. Ustanowiła ona świadczenie w wysokości do 100 zł dla gospodarstw domowych w trudnej sytuacji materialnej za zakup dekodera i 250 zł dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego, jaki jest niezbędny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Czytaj także:


W związku z agresją rosyjską na Ukrainę i prowadzeniem przez agresora działań dezinformacyjnych minister spraw wewnętrznych i administracji zawnioskował do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z apelem o opóźnienie do końca 2023 r. procesu zmiany standardu nadawania w przypadku Multipleksu MUX-3, który emituje kanały TVP. UKE przychylił się do wniosku.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Zobacz więcej na temat: telewizja GOSPODARKA POLSKA