more_horiz
Gospodarka

Premier Morawiecki dla "FT": zielona transformacja nie może odbyć się kosztem bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 05:55
Mateusz Morawiecki podkreślił na łamach "Financial Times", że po rosyjskim ataku Europa może być nawet zmuszona, by na krótko powrócić do węgla. Ostrzegł, że przejście do zielonej gospodarki nie może odbyć się kosztem europejskiego bezpieczeństwa.
Mateusz Morawiecki dla Financial Times: zielona transformacja nie może odbyć się kosztem europejskiego bezpieczeństwa
Mateusz Morawiecki dla "Financial Times": zielona transformacja nie może odbyć się kosztem europejskiego bezpieczeństwaFoto: Shaiith/Shutterstock

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę "tworzy się nowy porządek energetyczny" - napisał szef polskiego rządu. "Jeszcze do niedawna unijna polityka energetyczna zajmowała się tylko zmianami klimatu. Dziś inne państwa członkowskie zgadzają się z Polską" - dodał Mateusz Morawiecki.

Przypomniał w tym kontekście, że Warszawa od dawna podkreślała potrzebę zróżnicowania źródeł energii, zbudowania rezerw gazu i odcięcia się od rosyjskich paliw kopalnych.

Węgiel na krótko wróci do łask?

Polski premier apeluje, by - jeśli zajdzie taka potrzeba - Europa powróciła na jakiś czas do tradycyjnych źródeł energii, w tym do węgla.

"Nawet jeśli krótkoterminowy powrót do węgla oznaczać będzie odłożenie naszych ambitnych celów klimatycznych, to może to być niezbędne, by utrzymać silną europejską wspólnotę zdolną do przeciwstawienia się Rosji" - napisał.

Zielona transformacja. Stanowisko Polski

Mateusz Morawiecki po raz kolejny apeluje o reformę systemu handlu emisjami, który dziś jego zdaniem sprzyja inflacji i spekulacji i hamuje rozwój zielonej energii. Chce obniżenia kosztów uprawnień do emisji CO2.

Posłuchaj
00:59 Mateusz Morawiecki o zielonej transformacji. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR).mp3 Mateusz Morawiecki o zielonej transformacji. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 

"Polska uznaje wagę walki ze zmianami klimatu. Ale musimy zrobić wszystko, by upewnić się, że na naszym podwórku nie zagnieździ się wirus neoimperializmu" - tłumaczył premier w "Financial Times".

Czytaj również:

ms