Konflikt na linii USA-Arabia Saudyjska. W tle ograniczenie podaży ropy przez OPEC+

2022-10-13, 08:15

Konflikt na linii USA-Arabia Saudyjska. W tle ograniczenie podaży ropy przez OPEC+
Kraje OPEC+ ograniczyły podaż ropy.Foto: Shutterstock/Novikov Aleksey

Arabia Saudyjska odrzuciła w czwartek jako "nieoparte na faktach" wypowiedzi krytykujące dwór Saudów z powodu ubiegłotygodniowej decyzji OPEC+ o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej.

Decyzja OPEC+ została przyjęta w drodze konsensusu, uwzględniała równowagę podaży i popytu oraz miała na celu ograniczenie wahań na rynku - poinformowało w czwartek saudyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Oświadczenie saudyjskiego MSZ, cytujące niewymienionego z nazwiska urzędnika, podkreśliło "czysto ekonomiczny kontekst" redukcji wydobycia ropy.

Trudne relacje


Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby we wtorek w świetle zeszłotygodniowej decyzji OPEC+ o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej o 2 mln baryłek dziennie powiedział, że prezydent USA Joe Biden uważa, że należy ponownie przemyśleć relacje z Arabią Saudyjską. Odniósł się w ten sposób do wezwań polityków Demokratów, by zaprzestać współpracy z monarchią.

Również we wtorek prezydent Biden w wywiadzie z CNN, odnosząc się do decyzji kartelu OPEC+ powiedział, że Arabia Saudyjska poniesie konsekwencje za to, co zrobiła z Rosją.



- Powinniśmy to zrobić i jestem w tego trakcie... kiedy Izba Reprezentantów i Senat wrócą (po przerwie), będą musiały spotkać ich konsekwencje za to, co zrobili z Rosją - powiedział Biden, odpowiadając na pytanie, czy USA zrewidują swoje stosunki z Arabią Saudyjską.

Decyzja ta, obliczona na podniesienie cen surowca i dokonana wbrew presji USA, wywołała falę krytyki wśród Demokratów w Kongresie, którzy uznali ją za gest wsparcia Rosji i wezwali do zamrożenia współpracy z Saudami, w tym sprzedaży im broni. Biden odmówił jednocześnie spekulacji na temat konsekwencji, jakie spotkają królestwo.

OPEC chce więcej


OPEC+, grupa producentów składająca się z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) oraz sojuszników, w tym Rosji, ogłosiła swój nowy cel produkcyjny po tygodniach konsultacji z amerykańskimi urzędnikami, którzy lobbowali przeciwko takiemu posunięciu.

W oświadczeniu saudyjskiego MSZ odniesiono się też do konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi, podczas których poproszono Saudyjczyków o opóźnienie cięć o miesiąc.


Produkcja ropy naftowej na świecie. Źródło: PAP Produkcja ropy naftowej na świecie. Źródło: PAP



"Królestwo wyjaśniło za pomocą ciągłych konsultacji z administracją amerykańską, że wszystkie analizy ekonomiczne wskazują, iż odłożenie decyzji OPEC+ o miesiąc, zgodnie z tym, co sugerowano, miałoby negatywne konsekwencje gospodarcze" - napisano w komunikacie MSZ.

Posunięcie OPEC+ wzbudziło w Waszyngtonie obawy o wzrost cen benzyny tuż przed listopadowymi wyborami w USA, w których Demokraci starają się zachować kontrolę nad Izbą Reprezentantów i Senatem.


Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Źródło: PAP Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Źródło: PAP
Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej