more_horiz
Gospodarka

OZE stanowią znaczącą część naszej energetyki. Wśród źródeł odnawialnych dominuje fotowoltaika

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 12:44
Platforma Obywatelska jest za inwestowaniem w odnawialne źródła energii i szybkim odejściem od paliw kopalnych. Kancelaria Premiera przypomniała, że w latach 2015-2022 moc zainstalowana w źródłach OZE wzrosła trzykrotnie.
W strukturze mocy zainstalowanej OZE dominuje obecnie fotowoltaika. W lipcu 2022 r. jej moc zainstalowana wyniosła ponad 10,6 GW.
W strukturze mocy zainstalowanej OZE dominuje obecnie fotowoltaika. W lipcu 2022 r. jej moc zainstalowana wyniosła ponad 10,6 GW.Foto: ME Image/Shutterstock

Wiceprzewodniczący partii, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski mówił podczas Kongresu Programowego PO "Energetyka i Klimat" w Warszawie, że światu grozi katastrofa klimatyczna, trzeba więc podejmować zdecydowane działania.

"Jesteśmy w punkcie krytycznym"

Profesor Szymon Malinowski, przewodniczący Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy prezesie Polskiej Akademii Nauk, podkreślił, że emisja gazów cieplarnianych, spowodowana przez działalność człowieka, prowadzi do ocieplenia klimatu.


Posłuchaj
00:29 x2 PO - Kongres Programowy Energetyka i Klimat.mp3 PO - Kongres Programowy "Energetyka i Klimat" (IAR)

 

Profesor Malinowski dodał, że jesteśmy w punkcie krytycznym.

- Od naszych działań zależy, czy ocieplenie planety zostanie powstrzymane, czy też stanie się nieodwracalne - powiedział ekspert.

W ramach OZE dominuje fotowoltaika

Tymczasem według portalu rynekelektryczny.pl łączna moc zainstalowana wszystkich źródeł energii elektrycznej w Polsce wyniosła w lipcu 58,4 GW (energetyka konwencjonalna i OZE), z tego 20,3 GW to odnawialne źródła energii (34,8 proc.).

W strukturze mocy zainstalowanej OZE dominuje obecnie fotowoltaika. W lipcu 2022 r. jej moc zainstalowana wyniosła ponad 10,6 GW, co stanowi 52 proc. wszystkich mocy odnawialnych źródeł energii. Na drugim miejscu jest wiatr - moc zainstalowana to 7,5 GW, czyli 37 proc. mocy OZE.

PR24.pl, IAR, rynekelektryczny.pl, DoS