more_horiz
Gospodarka

Holendrzy zamykają elektrownie węglowe. Niemieckie koncerny energetyczne bez odszkodowań

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 11:10
Państwo nie musi wypłacać miliardowych odszkodowań niemieckim koncernom energetycznym RWE i Uniper - orzekł sąd w Hadze w Holandii. Wcześniej rząd zdecydował, iż elektrownie węglowe muszą zostać zamknięte w 2030 r., co zostało zaskarżone przez obie firmy.
W 2015 r. RWE otworzył opalaną węglem elektrownię w Eemshaven na północy kraju.
W 2015 r. RWE otworzył opalaną węglem elektrownię w Eemshaven na północy kraju.Foto: Sander van der Werf/Shutterstock

Gabinet premiera Holandii Marka Ruttego zdecydował, że w 2030 r. wszystkie elektrownie węglowe muszą zostać zamknięte, motywując to koniecznością osiągnięcia celów klimatycznych.

Decyzja dotyka bezpośrednio niemieckie koncerny energetyczne. RWE otworzył w 2015 r. opalaną węglem elektrownię w Eemshaven na północy kraju, a Uniper rok później w Rotterdamie w centralnej Holandii.

Wystarczający okres przejściowy

Obie firmy wystąpiły do sądu, żądając miliardowych odszkodowań. W środę sąd w Hadze orzekł, że koncerny mogły przewidzieć zakaz spalania węgla i powinny same podjąć działania na rzecz ograniczenia emisji CO2 ze swoich elektrowni. To jednak, zdaniem sędziego, nie nastąpiło. Jednocześnie podkreślił on, że decyzja rządu wejdzie w życie 2030 r., co zapewnia obu firmom wystarczający okres przejściowy.

- To dobry dzień dla klimatu - powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku holenderski minister ds. klimatu i energii Rob Jetten.

Koncerny zapowiadają analizę orzeczenia

"Jesteśmy rozczarowani wyrokiem" - czytamy natomiast w oświadczeniu RWE.

Oba koncerny zapowiadają analizę orzeczenia, po której podejmą decyzję w sprawie ewentualnego odwołania.

PR24.pl, PAP, DoS