Raport PIE: polski bilans w handlu z Niemcami w 2022 r. był dodatni i wyniósł 22,2 mld euro

2023-02-15, 13:32

Raport PIE: polski bilans w handlu z Niemcami w 2022 r. był dodatni i wyniósł 22,2 mld euro
Rekordowe obroty handlowe między Polską a Niemcami.Foto: Sybille Reuter/ Shutterstock

Polski bilans w handlu z Niemcami w 2022 r. był dodatni i wyniósł 22,2 mld euro. Kraj ten odpowiadał za 27,8 proc. polskiego eksportu i 20,2 proc. importu - poinformował  Polski Instytut Ekonomiczny. Jak dodano, z powodu większych zakupów LNG wartość importu z USA wzrosła o 75,4 proc.

"W 2022 r. Polska w handlu towarami odnotowała ujemny bilans na poziomie 19,8 mld euro. Wartość eksportu wyniosła 343,8 mld euro (wzrost o 19,3 proc. r/r), a importu 363,7 mld euro (wzrost o 25,6 proc. r/r)" - podał PIE.

Zdaniem ekspertów instytutu znacznie wyższe niż w 2021 r. ujemne saldo w handlu towarami wynikało w ub.r. przede wszystkim z wyższych w ujęciu rocznym cen importowanych surowców energetycznych. Natomiast wysokie nominalne dynamiki obrotów towarowych są w dużej mierze wynikiem silnych wzrostów cen - zarówno w eksporcie, jak i w imporcie.

Niemcy głównym partnerem

"Najważniejszym partnerem handlowym Polski pozostały Niemcy, odpowiadające w 2022 r. za 27,8 proc. polskiego eksportu i 20,2 proc. importu. Bilans w handlu z Niemcami był dodatni i wyniósł 22,2 mld euro. Wśród trzech największych odbiorców polskiego eksportu są także Czechy i Francja, która po Brexicie zastąpiła Wielką Brytanię" - zaznaczono w komentarzu PIE.

Zwrócono też uwagę, że duży wzrost obrotów handlowych w wysokości 8,7 mld euro odnotowano ze Stanami Zjednoczonymi. Jest to przede wszystkim efekt 75,4 proc. wzrostu wartości importu, za który odpowiadają w dużej mierze zwiększone zakupy gazu LNG z USA w wyniku rezygnacji przez Polskę z gazu rosyjskiego - wyjaśnili eksperci.

Wskazali, że obroty w handlu towarami z Rosją spadły w 2022 r. o 13 proc. r/r, przez co kraj ten spadł z miejsca szóstego na dziewiąte wśród partnerów handlowych Polski. "Polski eksport do Rosji spadł o 39 proc. w ciągu 11 miesięcy 2022 r. Znacząco wzrósł w tym okresie z kolei eksport do Ukrainy (wzrost o 54 proc.), głównie z powodu dużego eksportu paliw" - zauważono.

Zależność od dostaw z Chin

Z danych PIE wynika, że pogłębiła się zarazem zależność od dostaw z Chin, z którymi po 11 miesiącach 2022 r. Polska miała ujemny bilans w handlu towarami na poziomie 47 mld euro.

"W ciągu pierwszych 11 miesięcy ubiegłego roku najważniejszymi polskimi towarami eksportowymi były maszyny, ich części i elektronika (najważniejsze z nich to silniki i sprzęt AGD) ze wzrostem eksportu o 14,2 proc., pojazdy (przede wszystkim samochody) ze wzrostem obrotów o 14,5 proc., oraz metale i artykuły metalowe (w dużej mierze produkty stalowe i aluminiowe do celów budowlanych) ze wzrostem eksportu o 20 proc." - wymienił PIE.

Podano, że największy procentowy wzrost eksportu w ciągu 11 miesięcy 2022 r. dotyczył produktów mineralnych.

Eksperci PIE stwierdzili, że prognozowane spadki cen surowców energetycznych sprzyjać będą zmniejszaniu się ujemnego salda.

"Można się także spodziewać, że wraz z pogorszeniem się koniunktury w UE w 2023 r. osłabi się popyt na towary, w imporcie których Polska notuje największe deficyty, czyli surowców energetycznych oraz importowanych z Chin maszyn przemysłowych i półproduktów" - dodano w analizie PIE.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ PIE/ mib


Polecane

Wróć do strony głównej