UTK: pociągi coraz bezpieczniejsze, ale kontrole są konieczne

90 skontrolowanych pociągów i ponad 160 nieprawidłowości. Urząd Transportu Kolejowego przedstawił dane dotyczące swojej pracy w czasie ferii zimowych. Inspektorzy UTK sprawdzali przede wszystkim instalacje odpowiedzialne za bezpieczeństwo pasażerów. Ze statystyk wynika, że z roku na rok pociągi są coraz bezpieczniejsze.

2023-02-28, 12:30

UTK: pociągi coraz bezpieczniejsze, ale kontrole są konieczne
Awaria pociągu w Pruszczu Gdańskim. Około 80 pasażerów musiało się ewakuować (zdj. ilustr.). Foto: Shutterstock/Fotokon

Od 16 stycznia, czyli od początku ferii zimowych w Polsce  Urząd Transportu Kolejowego sprawdził około 90 pociągów, szczególnie tych, które jeździły na popularnych, turystycznych trasach kolejowych. Wykryto ponad 160 większych i mniejszych nieprawidłowości. W sumie sprawdzono ponad 550 pojazdów kolejowych – wagonów, lokomotyw i tak zwanych zespołów trakcyjnych.

Co było źle przygotowane?

W 11 przypadkach nieprawidłowości dotyczyły sprawności drzwi bocznych i czołowych. W czterech przypadkach wykryto gaśnice bez odpowiednich przeglądów. Najwięcej, bo 115 nieprawidłowości dotyczyło ko0mfortu podróży, warunków sanitarnych i funkcjonowania informacji pasażerskiej. W wyniku kontroli wszczęto postępowania dotyczące wyłączenia z eksploatacji trzech pojazdów i jej ograniczenia w dziewięciu przypadkach.

Kontrole UTK są niezapowiedziane i prowadzone przed wyruszeniem składu w trasę, albo już w trakcie jazdy pociągu. Inspektorzy sprawdzają elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo – w tym zestawy kołowe, hamulce stan techniczny drzwi, kwalifikacje maszynistów i drużyny konduktorskiej. Dużą wagę przykładają do elementów związanych z komfortem podróżowania i przestrzeganiem praw pasażerów.

Sprawdzają czystość składu, toalet i ich wyposażenia, działanie ogrzewania i klimatyzacji oraz oświetlenia informacji megafonowej i wizualnej, a także właściwe oznaczenie relacji pociągu. Zwracają także uwagę na frekwencję.

REKLAMA

Rośnie ruch pasażerski

 - Liczba nieprawidłowości stwierdzanych przez inspektorów Urzędu Transportu Kolejowego pokazuje, że mimo systematycznej poprawy bezpieczeństwa na kolei nasze kontrole są potrzebne.  Na szczęści tylko w 12 przypadkach na ponad 160 wykrytych nieprawidłowości były one na tyle groźne, że trzeba było wszcząć postępowania w sprawie wyłączenia lub ograniczenia eksploatacji pojazdów kolejowych – powiedział prezes UTK Ignacy Góra.

W styczniu 2023 roku z usług kolei skorzystało niemal 30 milionów pasażerów. To o niemal 8 milionów więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.  Jest to najlepszy wynik za styczeń od 2012 roku.

 

 

REKLAMA

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej