more_horiz
Gospodarka

PFR i resort infrastruktury inwestują w koleje. Znamy szczegóły tego projektu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 09:30
Ministerstwo Infrastruktury zawarło z Polskim Funduszem Rozwoju umowę na finansowanie inwestycji kolejowych zaplanowanych w KPO. Chodzi budowę nowych i modernizację tras na sumę 11 mld zł.
PFR razem z ministerstwem infrastruktury będzie modernizował szlaki kolejowe.
PFR razem z ministerstwem infrastruktury będzie modernizował szlaki kolejowe.Foto: PKP PLK SA/Twitter

Umowa finansowania inwestycji pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury a Polskim Funduszem Rozwoju SA została zawarta 15 lutego 2023 roku.

Jej postanowienia odnoszą się do kwestii finansowania inwestycji realizowanych z części grantowej Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, w tym do inwestycji drogowych.

W przypadku inwestycji drogowych są one prefinansowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, a PFR wypłaca środki w trybie refundacji.

Na początku lutego tego roku prezes PFR Paweł Borys poinformował, że PFR ma 15 mld zł na prefinansowanie Krajowego Planu Odbudowy w 2023 r. ze środków pochodzących z nadwyżek z Tarczy Finansowej.

- Prefinansowanie wystartowało. Środki z KPO muszą być wykorzystane w perspektywie połowy 2026 r. Duża część tych projektów to inwestycje infrastrukturalne, przemysłowe, które wymagają ok. 4 lat realizacji. Musimy więc wystartować już teraz, by wykorzystać te pieniądze. Jako PFR mamy nadwyżki z Tarczy Finansowej, które uruchamiamy na prefinsnowanie, a więc nie musimy emitować obligacji. Zakładamy, że to może być 15 mld zł w tym roku, przy założeniu, że nie będzie dostępu do środków z KPO. Jeżeli będzie dostęp do KPO, to nasze zaangażowanie będzie oczywiście mniejsze - tłumaczył Paweł Borys,prezes PFR.

W ubiegłym roku PFR zarezerwował na prefinansowanie KPO ok. 2 mld zł.


PR24/PAP/sw

 

REKLAMA