Spekulanci windują ceny żywności

2011-02-21, 11:48

Spekulanci windują ceny żywności
. Foto: Lobo/Wikimedia Commons/CC

Ceny żywności osiągnęły najwyższy poziom od 21 lat - podaje agenda ONZ. Przed nami druga fala podwyżek.

Na rynku brakuje zbóż, cukru i oleju. W opinii ekspertów o wzroście cen zbóż na rynkach światowych zadecydowały przede wszystkim spekulacje giełdowe, a także mniejsza podaż ziarna, która była wynikiem klęsk żywiołowych.

W Polsce od końca czerwca 2010 r. do końca stycznia 2011 r. podrożały wszystkie rodzaje zbóż. Żyto podrożało, o ponad 120 proc., ceny owsa wzrosły trzykrotnie, a jęczmienia prawie dwukrotnie. W najmniejszym stopniu podrożała pszenica - o 70 proc., kukurydza - o 43 proc., pszenżyto - o 84 proc.

To oczywiście przekłada się na ceny wyrobów mącznych. W styczniu br. ceny zbytu mąki pszennej piekarniczej były o 70 proc. wyższe niż w czerwcu 2010 r., a mąki żytniej wzrosły prawie dwukrotnie - wynika z notowań ministerstwa rolnictwa.

 Jedną z przyczyn wzrostu cen żywności na świecie był wzrost cen zbóż i roślin oleistych - powiedziała PAP analityk Banku Gospodarki Żywnościowej Izabela Dąbrowska-Kasiewicz. Dodała, że o ile rośliny oleiste podrożały z powodu m.in. mniejszych zbiorów, to w przypadku zbóż nie było to głównym powodem wzrostu cen.

Ktoś za tym stoi

Zbiory w 2010 r. były tylko nieznacznie mniejsze niż rok wcześniej. Według szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej, w ubiegłym roku produkcja ziarna spadła w stosunku do 2009 r. tylko o 2 proc., a "nie jest to spadek podaży, który uzasadniałby tak wysoki wzrost cen".- podkreśliła ekspertka.

Jak zauważyła, w Europie zebrano jednak mniej ziarna, a zwłaszcza w Rosji i na Ukrainie, a właśnie te dwa kraje są jednymi z największych eksporterów na świecie. W 2009 r. Rosja wyeksportowała 22 mln ton zbóż, a Ukraina ponad 20 mln ton. Tymczasem 27 państw UE sprzedało w sumie 27,5 mln t. Wprowadzenie w 2010 r. przez Rosję zakazu eksportu i ograniczenie wywozu ziarna przez Ukrainę, znacznie zmniejszyło "potencjał" eksportowy, czyli ilość ziarna na światowym rynku.

Spekulanci grają na zbożu

Zdaniem Andrzeja Kalickiego z Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA), główną przyczyną drożyzny na rynku zboża - są spekulacje, choć miały na nią wpływ także inne czynniki jak np. pogoda - susza w Rosji i w krajach Basenu Morza Czarnego. Obecnie zboża są najdroższe od kilku lat, przekroczyły one nawet szczyty osiągnięte w 2007 r. podczas poprzedniej hossy na giełdach rolnych.

 

ab

Polecane

Wróć do strony głównej