Tylko do 2 maja można rozliczyć PIT. Jak to zrobić w internecie?

2023-04-26, 15:15

Tylko do 2 maja można rozliczyć PIT. Jak to zrobić  w internecie?
Fiskus z krajów UE będzie sprawdzał podatki w krajach członkowskich, na prośbę jednego z nich dotyczącą innego kraju Wspólnoty.Foto: kitzcorner/Shutterstock

Zeznanie podatkowe za 2022 r. trzeba złożyć do 2 maja. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej – przypomniało MF w środowej informacji prasowej.

Zeznania podatkowe za 2022 r. trzeba złożyć do 2 maja 2023 r. – przypomniało Ministerstwo Finansów w środowej informacji prasowej. Resort dodał, że najprostszą formą rozliczenia podatku jest usługa Twój e-PIT.

-Ponad 6,5 mln deklaracji złożonych za pomocą Twój e-PIT pokazuje, że nasza usługa zyskała powszechną popularność i sympatię podatników. Zeznania można też złożyć przez system e-Deklaracje lub w formie papierowej ale warto pamiętać, że Twój e-PIT to najszybszy i najprostszy sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym i szybki zwrot podatku – powiedział cytowany w informacji wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.

Resort finansów podał, że aby skorzystać z usługi wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane i wysłać deklarację.

Warto pamiętać o e-PIT

Po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego można sprawdzić swoje zeznania podatkowe obliczone przez samego fiskusa. Warto je uzupełnić przez wpisanie ulg, zanim 2 maja zostanie automatycznie zaakceptowany przez ogólnopolski system podatkowy.

-W przygotowanych zeznaniach można bowiem wprowadzić korzystne zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia, ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie i zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5 proc. podatku - powiedziała wiceminister finansów i zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

MF podało, że w przygotowanym zeznaniu uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy. Rozliczenie uwzględnia też część ulg, z których mogą skorzystać podatnicy, m. in. ulgę na dzieci.

Udostępnione zeznanie zawiera też nr KRS dla przekazania 1,5 proc. podatku należnego na rzecz OPP, której podatnik przekazał 1 proc. podatku w zeszłorocznym PIT i która nadal widnieje na Wykazie Organizacji Pożytku Publicznego.

Jak wykorzystać ulgi?

Resort wyjaśnił, że w usłudze Twój e-PIT podatnik znajdzie również wykazane przez płatników w informacjach PIT-11:  zwolnienia i odliczenia z tytułu ulgi dla młodych, ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+, ulgi dla pracujących seniorów a także składki członkowskie na rzecz związków zawodowych.

Osoby rozliczające PIT za 2022 rok za pomocą usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na szybszy zwrot podatku. Pieniądze otrzymają maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji.

Dzięki automatyzacji zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych za pomocą tej usługi, trafiają na konta podatników średnio w ciągu 12 dni. Ale zdarza się, że podatnik dostaje zwrot nawet 1 dzień po złożeniu zaznania. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

Ministerstwo finansów wskazało, że usługa Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu.

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl. Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel.

Jak trafić na stronę e-PIT

Z kolei do usługi Twój e-PIT można się zalogować także danymi podatkowymi.

Wymaga to podania numeru PESEL albo NIP i daty urodzenia, kwoty przychodu z rozliczenia za 2021 r., jednej z kwot przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2021 r.

Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2021 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej samodzielnie wypełniają i przesyłają do urzędu skarbowego zeznanie PIT-36 lub PIT-36L. Mogą to zrobić w systemie e-Deklaracje.

Poprzez e-Deklaracje mogą również rozliczać się osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Formularze PIT można też składać w formie papierowej w urzędach skarbowych. W przypadku zeznań wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.

Do kiedy korekta PIT?

Resort wyjaśnił, że do 2 maja 2023 r. (30 kwietnia to niedziela) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT.

Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Jednak zeznania PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

O północy 3 maja 2023 r. rozpocznie się automatyczna akceptacja zeznań w usłudze Twój e-PIT. Przewidujemy, że potrwa ona do 10 maja br. Usługa w tym czasie nie będzie dostępna.

Po zakończeniu automatycznej akceptacji zeznań podatnicy będą mieli wgląd do swoich zeznań i będą mogli pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO.

Będą mogli też złożyć korektę zeznania – zarówno tego, które zostało zaakceptowane automatycznie jak i innych złożonych samodzielnie i dostępnych w ramach usługi.


PR24/PAP/sw


Polecane

Wróć do strony głównej