Małe reaktory SMR. Do końca roku PKN Orlen wskaże kolejne lokalizacje
Do końca tego roku spółka wskaże kolejne lokalizacje pod budowę małych reaktorów modułowych - SMR - zapowiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
2023-05-24, 09:53
Niedawno Koncern wskazał pierwszych siedem potencjalnych lokalizacji. Znajdują się one w pobliżu Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich koło Oświęcimia, Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tarnobrzeg - Stalowa Wola oraz Warszawy.
Szef koncernu dodał, że do końca roku będzie wskazanych 13 kolejnych możliwych lokalizacji.
Posłuchaj
Czym jest SMR?
SMR (Small Modular Reactor) to małe, prefabrykowane i modułowe elektrownie jądrowe. Jeśli będzie potrzeba by zwiększyć moc w danej elektrowni, to wystarczy dostawić kolejny moduł.Plusem takich małych elektrowni ma być ich szybka budowa. Szacuje się, że mogą one stanąć nawet w dwa lata, to cztery razy szybciej w porównaniu do budowy klasycznej elektrowni. Dodatkowo SMR można postawić wszędzie tam, gdzie prąd jest potrzebny, co pozwala zaoszczędzić na czasie i infrastrukturze jego transmisji.
REKLAMA
SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe mają moc nie większą niż 300 MW. Moc tradycyjnych, "dużych" reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW
Pierwszy tego typu reaktor ma być uruchomiony w Polsce w 2029 roku.
Jaka lokalizacja dla SMR?
W połowie kwietnia prezes Daniel Obajtek ogłosił siedem wstępnych lokalizacji, w których spółka Orlen Synthos Green Energy mogłaby zbudować reaktory BWRX-300 projektu GE Hitachi. Wskazane lokalizacje znajdują się w pobliżu Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich koło Oświęcimia, Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz okolic Warszawy.
-Nie odchodzimy od kwestii wskazania pozostałych 13 lokalizacji (dla SMR-ów - PAP) do końca roku - powiedział w środę szef płockiego koncernu podczas spotkania prasowego. Jak wyjaśnił, trwają prace, których celem jest ocena potencjalnych lokalizacji dla małych reaktorów jądrowych. Przyznał jednocześnie, że niektóre - po wstępnej analizie - nie kwalifikują się "do podjęcia dalszych kroków".
REKLAMA
-Jesteśmy bliscy jeśli chodzi o Warszawę - wskazania lokalizacji. Prowadzimy w tym zakresie rozmowy z konkretnymi partnerami. Widzimy miejsce tej lokalizacji, ale niebawem (...) o tym poinformujemy - powiedział szef Orlenu.
Kiedy zostanie zbudowany pierwszy reaktor?
Do 2030 roku spółka Orlen Synthos Green Energy ma wybudować co najmniej jeden blok w technologii BWRX-300, który będzie drugim tego typu obiektem na świecie, po kanadyjskim Darlington. Spółka ma wyłączność na tę technologię w Polsce.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA