Grecja stawia na Via Carpatię. Prof. Zarotiadis: to najważniejszy lądowy projekt międzynarodowy
- Dla Grecji połączenie Via Carpatia jest najważniejszym obecnie lądowym projektem międzynarodowym, który zapewni dostęp do rynków Europy Północnej i Środkowo-Wschodniej - mówi prof. Grigoris Zarotiadis z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach. Jak podkreśla, istotne jest to, że Via Carpatia będzie przebiegać przez kraje członkowskie Unii Europejskie i będzie konkurencyjna w stosunku do innych połączeń Północ-Południe, które biegną na przykład przez Macedonię Północną czy Serbię.
2023-07-12, 09:20
- Nowy szlak jest istotny również z innego powodu: historycznie mamy związki z krajami Bałkanów, gdzie mieszka duża liczba Greków. Dlatego zależy nam na rozwoju połączeń infrastrukturalnych z tym obszarem - powiedział prof. Grigoris Zarotiadis.
- Również dla samych Salonik, jako centrum gospodarczego i logistycznego, Via Carpatia jest swego rodzaju darem z niebios - dodał.
Wertykalne połączenie z Bułgarią
Grecki odcinek Via Carpatia jest prawie skończony.
- Wynika to z faktu, że jeszcze przed powstaniem projektu był on rozwijany w ramach innego projektu infrastrukturalnego - zauważył prof. Zarotiadis.
REKLAMA
Chodzi o autostradę Egnatia Odos łączącą port Igumenitsa nad Morzem Jońskim na zachodzie ze wschodnią granicą Grecji. Nazwa połączenia nawiązuje do starożytnej rzymskiej drogi via Egnatia, zbudowanej w II w. p.n.e. i przebiega przez Saloniki.
Jak podkreśla prof. Zarotiadis, głównym wkładem Grecji w szlak Via Carpatia jest 100-kilometrowe wertykalne połączenie Egnatia Odos z granicą z Bułgarią - i jest ono w dużej części ukończone.
Połączenie z portem w Salonikach
W budowie jest jeszcze krótkie, około 15-kilometrowe połączenie z portem w Salonikach.
- Nie oznacza to, że w ogóle nie ma połączenia z portem. Po prostu nie jest ono jeszcze na takim poziomie, na jakim przewiduje to Via Carpatia - mówi wykładowca z Uniwersytetu Arystotelesa.
REKLAMA
Droga Via Carpatia ma być kluczowym korytarzem transportowym łączącym Europę Północną i Południową. Jest już częściowo dostępna, a częściowo realizowana - liczyć ma kilka tysięcy kilometrów. W Polsce ma mieć około 700 km.
W grudniu 2022 roku szlak został wpisany do sieci głównych szlaków Unii Europejskiej (TEN-T).
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA