Jaka jest kondycja finansowa Azotów? Znamy stanowisko zarządu firmy

2023-07-13, 12:10

Jaka jest kondycja finansowa Azotów? Znamy stanowisko zarządu firmy
W pierwszym etapie planowane jest wybudowanie reaktora MMR, który będzie służyć jako obiekt szkoleniowy, badawczy i testowy. Reaktor zostanie podłączony do infrastruktury energetycznej Grupy Azoty Police. Foto: Grupa Azoty/Twitter

Sytuacja Grupy Kapitałowej Azoty jest stabilna, a miejsca pracy nie są zagrożone - informuje spółka. W bieżącym kwartale spodziewana jest optymalizacja procesów produkcyjnych i poprawa sytuacji biznesowej.

Wszystkie spółki wchodzące w skład Grupy realizują działania, "których celem jest poprawa wyników finansowych i utrzymanie wysokiej pozycji rynkowej we wszystkich segmentach".

Wskazano, że analizując wyniki Grupy Azoty należy pamiętać, że cała europejska branża nawozowo-chemiczna mierzy się obecnie z wyzwaniem zakłóconej równowagi popytowo-podażowej, która jest spowodowana m.in. agresją Rosji na Ukrainę, wysokimi cenami nośników energii i surowców w Europie oraz bezcłowym importem nawozów i tworzyw spoza Unii Europejskiej, produkowanych z użyciem tańszych surowców, często pochodzących z krajów objętych sankcjami.

Nowe wyzwania dla Azotów


"Otoczenie makroekonomiczne znalazło swoje odzwierciedlenie w ograniczonym popycie na produkty europejskich producentów nawozów, tworzyw i chemii, w tym również tych oferowanych przez Grupę Azoty. W konsekwencji w I kwartale br. zaraportowaliśmy niższe wolumeny sprzedaży, przy równolegle spadających cenach produktów końcowych" - informuje w swoim komunikacie spółka.

Przed europejską branżą nawozowo-chemiczną stoją wyzwania związane z ogromnymi kosztami rozpoczętego procesu transformacji klimatycznej, które muszą ponieść europejscy producenci, by móc nadal produkować w Europie.

"Ma to niebagatelny wpływ na finalną cenę produktów wytwarzanych na terenie Unii Europejskiej. Koszty polityki klimatycznej nie dotyczą jednak producentów spoza UE, co powoduje, że mogą wprowadzać na nasz rynek tańsze produkty, których cena nie zawiera w sobie m.in. opłat za emisję CO2. To dodatkowy, istotny czynnik utrudniający europejskim producentom funkcjonowanie w coraz bardziej wymagającym otoczeniu rynkowym" - tłumaczą władze spółki.

Kto w miejsce Kantora jako udziałowiec Azotów?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii z dniem 11 lipca 2023 roku ustanowiło tymczasowego zarządcę przymusowego na majątku rosyjskiego oligarchy Wiaczesława Kantora w Grupie Azoty - poinformował szef resoru Waldemar Buda. Chodziło o 19,82 proc. akcji. w Grupie Azoty - dodał.

- To jest bardzo dobra informacja dla Azotów. Posiadanie akcjonariusza z rosyjskim kapitałem powodowało ograniczenie pewnej wiarygodności spółki. Dzięki tej decyzji możliwości rozwoju, możliwości finansowania długu, zaciągania nowych zobowiązań po stronie Azotów się powiększają w związku z tym, że zyskuje on dodatkowy element wiarygodności w postaci wyeliminowania kapitału rosyjskiego z akcjonariatu - podkreślił Buda.

Dodał, że choć "akcje Kantora są zamrożone, a więc nie ma mowy o wykonywaniu prawa głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy i wypłatach dywidendy, nie chcemy, by ten Rosjanin był w jakikolwiek sposób związany z polską strategiczną spółką - liderem krajowego rynku nawozowego, i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie".

Minister Waldemar Buda przypomniał o działaniach Kantora w przeszłości, kiedy w 2012 r. podjął próbę wrogiego przejęcia Grupy Azoty. - Zabezpieczamy się też przed takimi działaniami - podkreślił. Minister poinformował, że Polska poszuka partnera, który wykupi te ok. 20 proc. zamrożonych akcji Grupy Azoty i wypłaci odszkodowanie.

Orlen SA jako udziałowiec?

Odnosząc się do potencjalnej sprzedaży Grupy Azoty Puławy, podkreślono w komunikacie prasowym spółki, że 6 czerwca Grupa Azoty SA, Grupa Azoty Puławy i Grupa ORLEN podpisały umowę o współpracy i zachowaniu poufności, która umożliwi rozpoczęcie procesu "due diligence", czyli badania kondycji puławskich zakładów.

"Przesądzanie na obecnym etapie o finalnych rozstrzygnięciach w zakresie prowadzonych rozmów jest stanowczo przedwczesne – napisano w informacji Azotów SA. To dopiero wstępny etap rozmów o potencjalnej transakcji kapitałowej, "która aby do niej doszło, musi się opłacać Grupie Azoty”.

Wyjaśniono jednocześnie, że potencjalna transakcja może polegać na sprzedaży posiadanych przez Grupę Azoty SA (Tarnów) udziałów w Grupie Azoty Puławy SA. Oznacza to, że sprzedaż tych udziałów będzie się wiązać z pozyskaniem znaczących środków finansowych przez spółkę w Tarnowie.

Na początku czerwca GA Puławy, PKN Orlen i Grupa Azoty podpisały list intencyjny w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnego przejęcia GA Puławy przez Orlen.

Dokument nie stanowi zobowiązania żadnej ze stron do przeprowadzenia transakcji, ale prezes Orlenu Daniel Obajtek zapowiedział, że chciałby proces akwizycji przeprowadzić do końca roku. Dodał, że na połączeniu nie ucierpią pracownicy.

Związkowcy z należących do Grupy Azoty zakładów azotowych w Puławach, po spotkaniu z prezesem Orlenu wyrazili przekonanie, że ewentualne przejęcie Puław będzie korzystne dla obu stron.

"Środki finansowe pochodzące z tej transakcji mogą pozwolić na przyspieszenie zarówno koniecznego i kosztownego procesu transformacji energetycznej oraz pozwolić na dodatkowe inwestycje rozwojowe" – dodano w informacji prasowej.

Duża inwestycja w Policach


Grupa Azoty od lat strategicznie dywersyfikuje swoje biznesy, a dochody osiąga nie tylko w branży nawozowej, ale również w sektorze chemicznym i produkcji tworzyw sztucznych.

"Pod koniec czerwca uruchomiliśmy jedną z największych europejskich inwestycji w branży chemicznej ostatnich lat – nową fabrykę Grupy Azoty S.A. – Projekt Polimery Police, który przyczyni się do dywersyfikacji naszej działalności i będzie znaczącym wzmocnieniem dla biznesu Grupy Azoty – wyjaśnia biuro prasowe spółki.

Grupa Azoty jako spółka notowana na GPW na bieżąco informuje swoich interesariuszy o wszelkich istotnych wydarzeniach, które mają i mogą mieć wpływ na sytuację Grupy - podkreśla spółka w swoim komunikacie.

Chemiczna spółka zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także - jak podaje na swojej stronie internetowej - silną pozycję na rynkach takich produktów jak: melamina, poliamidy, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

W skład Grupy Kapitałowej wchodzi ponad 50 spółek zlokalizowanych na terenie Polski i świata, m.in. Grupa Azoty SA (jednostka dominująca z siedzibą w Tarnowie), Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" SA, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" SA, a także Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA.


PR24/PAP/sw


Polecane

Wróć do strony głównej