PARP poszukuje "Pracodawcy Jutra". Konkurs ma wspierać współpracę między edukacją i biznesem
Wyzwania, jakie niesie za sobą działanie przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej, są ściśle związane z sektorem edukacji. Aby wzmocnić współpracę między nauką i biznesem Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości organizuje konkurs "Pracodawca Jutra". Nabór trwa do 31 lipca.
2023-07-19, 12:18
Innowacyjność, działalność badawczo-rozwojowa, nowe technologie są głównym motorem wydajności i wzrostu gospodarczego. W krajach o wysokim potencjale gospodarczym korzyści płynące z takich działań przekładają się na przewagę konkurencyjną.
W Polsce współpraca ta rozwija się wolno, ale z każdym rokiem cieszy się większą popularnością zarówno w sektorze edukacji, jak i przedsiębiorców.
Korzyści przekładają się na efektywność
Jak podkreślono w raporcie dofinansowanym przez PARP "Katalog dobrych praktyk oraz rekomendacje dotyczące współpracy sektora edukacji i biznesu" z 2022 r., a przygotowanym przez Sektorową Radę ds. Kompetencji - Żywność Wysokiej Jakości, rynek pracy wymusza na absolwentach posiadanie kompetencji, których zdobycie podczas szkolnych zajęć może być utrudnione. Dlatego, tak ważne jest, aby proces kształcenia wzbogacony był o praktykę i doświadczenie.
Poszukiwanie możliwych płaszczyzn współpracy między edukacją i biznesem jest kluczowym czynnikiem wpływającym na przygotowanie absolwentów do podjęcia aktywności w zawodzie. Korzyści przekładają się na jakość i efektywność późniejszej pracy.
REKLAMA
Podmioty, które realizują modelowe inicjatywy edukacyjne z zakresu współpracy biznesu z edukacją i zwracają szczególną uwagę na rozwój kompetencji pracowników, są promowane w konkursie PARP "Pracodawca Jutra". Wnioski można składać do 31 lipca 2023 r.
Wymiana dobrych praktyk
W konkursie mogą wziąć udział przedsiębiorcy lub instytucje edukacyjne wspólnie z przedsiębiorcą, którzy realizowali inicjatywy edukacyjne skierowane do uczniów/studentów, absolwentów szkół wyższych, średnich lub branżowych. Grupą odbiorców tych inicjatyw mogą być także pracownicy, w tym ci nowo zatrudnieni, a także osoby bezrobotne i poszukujące pracy, w szczególności matki powracające na rynek pracy oraz osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.
Kolejną grupę stanowią nauczyciele, wykładowcy akademiccy, trenerzy, doradcy oraz przedstawiciele innych środowisk reprezentujących sektor edukacji formalnej lub nieformalnej, a także emeryci i renciści, o ile inicjatywy miały na celu przywrócenie lub podtrzymanie ich aktywności zawodowej.
Dzięki konkursowi możliwa jest wymiana dobrych praktyk w zakresie zarządzania ludźmi w organizacjach oraz tworzenia przyjaznego środowiska pracy, kształtowanego technologią, innowacjami oraz potrzebami zrównoważonego rozwoju.
REKLAMA
4 nagrody główne i 17 sektorowych
Tegoroczna edycja konkursu obejmuje dwie główne kategorie: "Rozwój Pracownika" oraz "Ambasador Edukacji". W ramach każdej z nich wyróżnione zostaną inicjatywy w segmencie mikro i mały przedsiębiorca, a także w segmencie średni i duży przedsiębiorca. Łącznie przyznane zostaną cztery nagrody główne, 17 nagród sektorowych oraz 17 wyróżnień sektorowych.
"Rozwój Pracownika" - inicjatywy z zakresu:
- pomocy pracownikom w rozwoju zawodowym,
- systemów motywujących do podnoszenia kompetencji, uzyskiwania kwalifikacji lub umiejętności,
- inwestycji w rozwój pracowników poprzez programy podnoszące kompetencje lub prowadzące do uzyskania kwalifikacji pracowników (kursy, szkolenia, programy migracji między działami),
- rozwoju kompetencji miękkich (uniwersalnych, ponadsektorowych) poszukiwanych przez pracodawców (np. w formie wolontariatu pracowniczego),
- działań wspierających komfort psychiczny pracowników, w tym umiejętność radzenia sobie ze stresem, lękiem, wypaleniem zawodowym.
"Ambasador Edukacji" - inicjatywy z zakresu:
- współpracy przedsiębiorcy z instytucjami edukacyjnymi (np. prowadzenie lekcji, warsztatów w szkołach, tworzenie/wspieranie klas profilowych, współpraca z organizacjami pozarządowymi o profilu oświatowym/edukacyjnym),
- tworzenia lub wspierania autorskich platform/gier edukacyjnych, staży i konkursów dla uczniów,
- zaangażowania pracodawców w działalność dydaktyczną i naukową dla wykładowców/nauczycieli/organizacji studenckich (np. laboratoria, programy badawczo-rozwojowe, koła naukowe).
Zwycięzców konkursu poznamy podczas gali finałowej w październiku 2023 r.
REKLAMA
Konkurs finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) oraz ze środków budżetu państwa. Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA