Wsparcie finansowe dla budowy elektrowni jądrowej. Rząd pracuje nad rozwiązaniami, które przedstawi KE

Rząd przygotowuje system wsparcia finansowego dla elektrowni jądrowej na czas jej budowy, który będzie wymagał akceptacji KE - poinformował wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński. Dodał, że decyzji komisji w tej sprawie spodziewa się w przyszłym roku.

2023-08-11, 09:16

Wsparcie finansowe dla budowy elektrowni jądrowej. Rząd pracuje nad rozwiązaniami, które przedstawi KE
Pełnomocnik rządu RP oznajmiła, że podczas wizyty w amerykańskim resorcie energii uzyskała obietnicę, że będzie zrobione wszystko, by rozmowy przyspieszyć. Foto: TonyV3112/Shutterstock

- Mamy zapewnione środki finansowe na etap projektowania elektrowni. Natomiast to, co jest potrzebne, to ukształtowanie całego systemu wsparcia na czas budowy elektrowni, kiedy zwiększające się wydatki będą wymagały uzgodnień i akceptacji Komisji Europejskiej - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Decyzję KE poprzedzą długie rozmowy

Wiceszef resortu klimatu wskazał, że rząd jest obecnie na etapie przygotowywania rozwiązań, które w najbliższym czasie przedstawi KE. Zwrócił uwagę, że na forum Unii Europejskiej toczą się jednocześnie negocjacje dotyczące reformy rynku energii elektrycznej, które określą, z jakich narzędzi rządy mogą korzystać, w jaki sposób wspierać budowę nowych źródeł energetycznych w tym elektrowni jądrowych.

- Rada Unii Europejskiej przyjęła swoje stanowisko, Parlament Europejski też. Jesteśmy jeszcze przed trilogami (nieformalne spotkania reprezentantów Parlamentu, Rady i Komisji, podczas których są wypracowywane porozumienia w sprawie aktów prawnych - red.), ale już widzimy, w jakim kierunku zmierzają negocjacje - zaznaczył wiceminister, dodając, że przedmiotem negocjacji będzie utrzymanie zawężenia instrumentów wsparcia cenowego do dwustronnych kontraktów różnicowych.

- Musimy się liczyć z tym, że tak się trilogi zakończą - ocenił Adam Guibourgé-Czetwertyński.

REKLAMA

Wiceminister przyznał, że decyzję KE w sprawie pomocy publicznej dla polskiej elektrowni jądrowej poprzedzą długie rozmowy.

- Nie spodziewam się, że one się zakończą w tym roku. To raczej jest kwestią przyszłego roku, żeby uzyskać akceptację Komisji dotyczącą systemu wsparcia dla energetyki jądrowej - powiedział.

Kwestia konkurencyjności gospodarki

Na pytanie, jakie mogą być jego szczegółowe rozwiązania, wiceminister odpowiedział: "jesteśmy na etapie finalizacji prac wewnętrznych, więc najpierw musimy dokładnie opracować koncepcję i omówić ją z Komisją, żeby podać więcej informacji". Zaznaczył, że musi się ona mieścić w ramach, które zostaną określone w reformie rynku energii elektrycznej.

Wiceminister dodał jednak, że celem rozwiązań, które przygotowuje rząd jest zapewnienie jak najniższych cen dla odbiorców końcowych energii.

REKLAMA

- To jest kwestia konkurencyjności naszej gospodarki - podkreślił.

Jego zdaniem bardzo istotne jest, w związku z tym, żeby minimalizować koszty budowy elektrowni jądrowej.

- Będziemy, więc korzystać z różnych systemów np. gwarancyjnych, które obniżają ryzyko z punktu widzenia kredytodawców i umożliwiają pozyskanie finansowania na atrakcyjnych warunkach - poinformował Adam Guibourgé-Czetwertyński.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej