"Słaba płeć" to przeżytek?
Z najnowszego raportu firmy doradczej Deloitte wynika, że dobrymi szefami mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni, różny jest natomiast ich styl zarządzania.
2011-03-07, 14:01
Posłuchaj
Stereotypowy podział rol w biznesie zmienia się. Respondenci uznali także za przeżytek określenie "słaba płeć" oraz stwierdzenie, że zadaniem mężczyny jest zarabianie na życie, a kobiety dbać o dom. Aktualne jest jednak zdanie, że istnieją zawody, w których lepiej się sprawdzają mężczyźni i te, w których lepiej sobie radzą kobiety. Z badania wynika poza tym, że lepiej się pracuje w zespołach mieszanych. 60 procent badanych wolałaby, żeby ich przełożonym był mężczyzna.
Zdaniem środowiska biznesowego nie ma znaczenia, jaką płeć ma osoba odpowiadająca w firmie za finanse. Jednak Krzysztof Pniewski z Deloitte podkreśla, że kobiety z reguły są szefowymi bardzo uważnymi, profesjonalnymi i dbającymi o ludzi, ale również są skupione na bardzo tradycyjnych funkcjach finansów - jak na przykład strażnik aktywów. Męskie podejście bardziej charakteryzuje nastawienie na wyniki finansowe, efektywne działanie, jak też podejmowanie odważnych decyzji.
Badanie przeprowadzono w lutym tego roku na próbie 337 respondentów zajmujących kierownicze stanowiska, głównie w działach finansowych.
IAR/tk
REKLAMA