"Wszystkie decyzje były i są zgodne z prawem". NBP obala zarzuty wobec prezesa i instytucji

Narodowy Bank Polski podkreśla, że wszystkie decyzje, jakie podejmował, były i są zgodne z prawem, a ewentualne zarzuty wobec prezesa Adama Glapińskiego są bezpodstawne. Bank centralny w swoim komunikacie opisuje niektóre decyzje z ostatnich lat, które były pozytywnie oceniane przez zewnętrzne instytucje.

2023-11-23, 13:57

"Wszystkie decyzje były i są zgodne z prawem". NBP obala zarzuty wobec prezesa i instytucji
zdjęcie ilustracyjne.Foto: Wlodzimierz Wasyluk / Forum

"Narodowy Bank Polski, jako instytucja zaufania publicznego odpowiedzialna za kształtowanie polityki pieniężnej i stabilności finansowej stoi na stanowisku, że bezpodstawne są wszelkie zarzuty kierowane pod adresem prezesa Adama Glapińskiego. Podważanie wiarygodności banku centralnego niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji" - napisał Narodowy Bank Polski.

Podwyżki stóp były odpowiednie

W komunikacie omówiona jest m.in. walka z inflacją po pandemii. NBP wskazuje, że w Polsce stopy procentowe po pandemii zostały podniesione wcześniej i w większej skali niż w większości państw OECD, a taką politykę pozytywnie ocenił w 2021 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W 2023 roku MFW stwierdził natomiast, że podwyżki stóp były odpowiednie i skuteczne.

NBP nawiązuje również do skupu aktywów z rynku, co było jednym z elementów polityki związanej z pandemią i koniecznością przeciwdziałania ewentualnej recesji. NBP podkreśla, że były to działania zgodne z prawem, podobne kroki podjęło kilkadziesiąt innych banków centralnych na całym świecie, a polityka NBP w tej sprawie została pozytywnie oceniona przez instytucje międzynarodowe, w tym MFW i OECD.

"Opinia bez zastrzeżeń"

W komunikacie czytamy, że wszelkie procedury stosowane w NBP mają oparcie w przepisach prawa, a Najwyższa Izba Kontroli dotychczas nie wskazywała na jakiekolwiek uchybienia w tej kwestii. NBP zwraca uwagę, że od 2004 roku sprawozdania finansowe NBP są co roku badane przez biegłego rewidenta, wybieranego przez Radę Polityki Pieniężnej.

REKLAMA

"Każde z tych badań było przeprowadzane przez dominujące na rynku spółki audytowe tzw. wielkiej czwórki (KPMG Audyt za lata 2017-2022; PricewaterhouseCoopers 2007-2014; Ernst&Young za lata 2015-2016 oraz 2004-2006). Po każdym badaniu audytor wystawiał NBP opinię bez zastrzeżeń tzw. czystą" - napisał NBP.

PR24.pl, IAR, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej