"Wodór to większe bezpieczeństwo energetyczne". Unijny pakiet wodorowo-gazowy wynegocjowany

2023-11-28, 08:10

"Wodór to większe bezpieczeństwo energetyczne". Unijny pakiet wodorowo-gazowy wynegocjowany
Pakiet wodorowo-gazowy proponuje m.in. szereg ułatwień w dostępie do sieci dla gazów odnawialnych i niskoemisyjnych oraz system certyfikacji tych gazów. Ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne UE. Foto: Audio und werbung/Shutterstock

Parlament Europejski i reprezentująca Radę Unii Europejskiej hiszpańska prezydencja zakończyły w Brukseli negocjacje dotyczące dyrektywy tzw. pakietu wodorowo-gazowego. "Wodór to większe bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność przemysłu i ochrona klimatu" - napisał na platformie X były premier, europoseł Jerzy Buzek, który brał udział w negocjacjach.

"Mamy porozumienie ws. Pakietu Wodorowo-Gazowego (dyrektywa)! Ważny krok w stronę silniejszej Unii Energetycznej. Wodór to większe bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność przemysłu i ochrona klimatu. Cieszy, że jako PE wzmocniliśmy zapisy na rzecz szybszego rozwoju infrastruktury wodorowej" - napisał na platformie "X" Buzek.

Drugim Polakiem, który brał udział w negocjacjach dotyczących dyrektywy, był europoseł Grzegorz Tobiszowski.

Pomysł wspólnych zakupów

Pakiet wodorowo-gazowy proponuje m.in. szereg ułatwień w dostępie do sieci dla gazów odnawialnych i niskoemisyjnych oraz system certyfikacji tych gazów. Ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne UE przez strategiczne podejście do magazynów tego paliwa i wprowadzenie ograniczeń w zawieraniu kontraktów długoterminowych na gaz ziemny.

Wraca też do pomysłu wspólnych jego zakupów - zgłoszonego przez Jerzego Buzka i Jacquesa Delorsa, jako jeden z filarów Europejskiej Wspólnoty Energetycznej, w 2010 r. Pakiet ma ponadto stworzyć warunki do dynamicznego rozwoju gospodarki wodorowej.

55 proc. redukcji emisji CO2

Obydwa akty prawne - rozporządzenie i dyrektywa pakietu wodorowo-gazowego - to część Pakietu "Fit for 55". Ma on pomóc Unii Europejskiej zrealizować cel co najmniej 55 proc. redukcji emisji CO2 do 2030 r. w sposób przystępny kosztowo i akceptowalny społecznie.

Negocjacje w sprawie rozporządzenia jeszcze trwają.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej