Komisja Europejska stawia na rozwój chmury obliczeniowej. Trzy polskie projekty ze zgodą na wsparcie publiczne

2023-12-06, 14:33

Komisja Europejska stawia na rozwój chmury obliczeniowej. Trzy polskie projekty ze zgodą na wsparcie publiczne
Projekty IPCEI-CIS to nowatorskie, wysoce złożone i innowacyjne modele biznesowe oraz procesy oparte na danych, które są potrzebne do zrównoważonej transformacji europejskiego przemysłu. Foto: ESB Professional/Shutterstock.com

Komisja Europejska podjęła decyzję o przyznaniu wsparcia publicznego trzem polskim projektom chmurowym (IPCEI). Chodzi o projekty realizowane przez Cloud Ferro, Oktawave i Atende Industries. KE zatwierdziła pomoc publiczną w wysokości do 1,2 mld euro na europejski projekt chmury obliczeniowej. Celem jest zwiększenie zaangażowania unijnego biznesu w ten sektor.

Projekt IPCEI Next Generation Cloud Infrastructure and Services (IPCEI CIS) poparło siedem krajów Unii Europejskiej: Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Polska i Hiszpania. Kraje te przekażą do 1,2 mld euro w ramach finansowania publicznego, co z kolei ma odblokować 1,4 mld euro w inwestycjach prywatnych.

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało w komunikacie, że jeśli chodzi o Polskę, to Komisja zatwierdziła trzy projekty: Gateway firmy CloudFerro, projekt kryptograficzny firmy Oktawave oraz projekt TStorage firmy Atende Industries.

Baza ma już swoje zastosowania

Jak poinformowano, Gateway realizowany przez spółkę CloudFerro ma na celu przeprowadzenie zaawansowanych badań technologicznych, które pozwolą polskiej firmie opracować i uruchomić usługi chmurowe nowej generacji.

Projekt firmy Oktawave polega z kolei na stworzeniu technologii kryptograficznego i geograficznego zabezpieczenia, a także autoryzowania danych i aplikacji powierzanych chmurom. Dodano, że kluczowym etapem prac nad tym projektem będą badania nad uniwersalną technologią, dzięki której dane przetwarzane w chmurach staną się chronione zarówno przed dostawcami chmury, jak i niepowołanym dostępem osób trzecich.

Ministerstwo wyjaśniło, że ostatni projekt zatwierdzony przez KE, to TStorage firmy Atende Industries. Jest to rozproszona baza danych typu NoSQL, która pozwala efektywnie gromadzić i przetwarzać dane o charakterze szeregów czasowych, np. dane o zużyciu energii elektrycznej gromadzone przez inteligentne liczniki. Jak wskazano, baza ma już swoje zastosowania na rynku energetycznym, a dzięki finansowaniu z IPCEI-CIS będzie mogła zostać rozszerzona o funkcjonalności niezbędne dla usług chmurowych w sektorach takich jak: przemysł 4.0, inteligentne rolnictwo, lotnictwo, zastosowania kosmiczne, zdrowie i inteligentne miasta.

Partnerzy pośredni ekosystemu

Ministerstwo podkreśliło, że procedura wyboru projektów, które skorzystają ze wsparcia publicznego trwała ponad dwa lata. Zauważono, że dodatkowo w decyzji KE, jako tzw. partnerzy pośredni ekosystemu IPCEI-CIS, zostały wymienione trzy inne polskie podmioty: Operator Chmury Krajowej, Phoenix Systems i Politechnika Gdańska.

"To jednostki, które będą również ubiegać się o dofinansowanie dla swoich innowacyjnych projektów chmurowych, które wpisują się w cele IPCEI-CIS" - dodano.

Resort wskazał, że infrastruktura i usługi w chmurze nowej generacji IPCEI (IPCEI-CIS) to jeden z filarów polityki cyfrowej i przemysłowej Unii Europejskiej. Dodano, że decyzja Komisji dotyczy w sumie 19 projektów.

Polska sfinansuje projekty z KPO

Projekty IPCEI-CIS to nowatorskie, wysoce złożone i innowacyjne modele biznesowe oraz procesy oparte na danych, które są potrzebne do zrównoważonej transformacji europejskiego przemysłu. Promowane są technologie związane z redukcją emisji CO2 i które można zastosować w sektorze chmurowym.

Projekty IPCEI-CIS zostały zgłoszone wspólnie przez 12 państw członkowskich UE: Belgię, Chorwację, Francję, Niemcy, Węgry, Włochy, Łotwę, Luksemburg, Holandię, Polskę, Słowenię i Hiszpanię. Państwa zrzeszyły ponad 100 przedsiębiorstw, w tym wiele MŚP, a także instytucje badawcze, których łączny wolumen inwestycji wynieść ma ok. 4 mld euro.

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało, że Polska sfinansuje realizację swoich projektów ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Dodano, że wszystkie trzy projekty przed podpisaniem umowy o dofinansowanie zostaną jeszcze ocenione przez NCBR.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej