Bezpieczne Święta na przejazdach. Apel kolejarzy o odpowiedzialność podczas podróży

2023-12-23, 10:15

Bezpieczne Święta na przejazdach. Apel kolejarzy o odpowiedzialność podczas podróży
Kiedy kierowca, który znajdzie się w sytuacji zagrożenia, powinien pamiętać o żółtej naklejce umieszczonej na każdym przejeździe kolejowo – drogowym. . Foto: Shuterstock

Kolejarze z PKP Polskich Linii Kolejowych przypominają kierowcom o istotnych zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych przed Świętami Bożego Narodzenia. W ramach kampanii społecznej "Bezpieczny Przejazd", Ambasadorzy Bezpieczeństwa podkreślali, że rozważne zachowanie to klucz do bezpiecznych podróży.

Podczas dodatkowych akcji na przejazdach kolejowo – drogowych Ambasadorzy Bezpieczeństwa przypominali kierowcom i pieszym o zasadach bezpiecznego przekraczania torów. Rozwaga i przestrzeganie przepisów a nie brawura i pośpiech gwarantują bezpieczeństwo. Akcje edukacyjne miały miejsce m.in. w Stargardzie, Łodzi, Suwałkach, Katowicach i Poznaniu.

Przypominali, jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa na przejazdach dla kierowców:

 -  Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.

 - Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe będzie pociąg.

 - Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.

 - Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

Żółta naklejka ratująca życie

Kiedy kierowca, który znajdzie się w sytuacji zagrożenia, powinien pamiętać o żółtej naklejce umieszczonej na każdym przejeździe kolejowo – drogowym. 

Naklejki umieszczone na napędach rogatek lub krzyżach świętego Andrzeja od strony torów zawierają trzy istotne numery. Pierwszy to indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, dokładnie określający jego położenie.

Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu, takiej jak zablokowany samochód między rogatkami lub zderzenie na przejeździe. Trzeci numer to kontakt do służb technicznych PLK, służący do zgłaszania problemów technicznych i awarii na przejazdach, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia. Działania podjęte po skontaktowaniu się z numerem alarmowym 112 mogą zapobiec tragedii.

Ile razy skorzystano z numeru 112 na przejazdach kolejowych?

Od pierwszego czerwca 2018 do 30 listopada tego roku . operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali 32 876 zgłoszeń dotyczących potencjalnych zagrożeń na przejazdach i terenach kolejowych Od początku tego roku było ich 7 342.

W 978 przypadkach dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc. Przy 2164 zgłoszeniach ograniczono prędkość jazdy pociągów, by zapewnić bezpieczeństwo pasażerów i korzystających z przejazdów. W tym roku doszło do 451 takich sytuacji.  

Akcja „Bezpieczny Przejazd” jest prowadzona od wielu lat przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Jej celem jest zmniejszenie liczby tragicznych wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych, poprawa świadomości kierujących i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jednym z patronów akcji jest Polskie Radio SA.

 

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/SW

 

Polecane

Wróć do strony głównej