Schrony pod budynkami. Deweloperzy straszą wzrostem cen

2024-07-10, 15:09

Schrony pod budynkami. Deweloperzy straszą wzrostem cen
Według raportu NIK, w Polsce nawet nie wiadomo, ile jest schronów. Ale na pewno za mało...Foto: Shutterstock/tinta

Ustawa o ochronie ludności przygotowana przez MSWiA zakłada, że każdy budynek wielorodzinny będzie musiał być wyposażony w specjalne miejsca ukrycia dla ludności. To wymaga dodatkowych nakładów na inwestycje i opracowanie nowych projektów. Dlatego deweloperzy już teraz straszą wzrostem cen nowych mieszkań.

Zdaniem deweloperów projekt ustawy oznacza wzrost ceny każdego metra kwadratowego nowych mieszkań nawet o kilkaset złotych.

Z analizy Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD), wynika, że nowe inwestycje ze schronami, będą o 30 proc. droższe od standardowych projektów. Kondygnacje podziemne i garaże podziemne w obiektach użyteczności publicznej oraz w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, będą musiały być zaprojektowane "w sposób umożliwiający zorganizowanie w nich miejsc doraźnego schronienia".

Projektodawca zakłada wejście w życie nowych przepisów już w 30 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Wkrótce każdą nową inwestycję trzeba będzie projektować z uwzględnieniem nowych regulacji dotyczących miejsc schronienia.

- Deweloperzy krytykują 30-dniowe vacatio legis, bo w praktyce spowoduje odsunięcie startu planowanych inwestycji o kilka miesięcy - oceniał Bartosz Guss, dyrektor generalny PZFD.

REKLAMA

Brak jasnych kryteriów technicznych

W opinii deweloperów projekt rozporządzenia wykonawczego przygotowanego wraz z ustawą o ochronie ludności, nie podaje, jakie kryteria mają spełniać miejsca schronienia dla mieszkańców. Jest tylko mowa o "ukryciach doraźnych".

Ale aby stworzyć takie miejsca, konieczne jest wydzielenie strefy ochronnej w garażach (dla liczby osób w nich przebywających do 300) ścianami grubości minimum 40 cm z podwójnymi drzwiami ochronno-hermetycznymi, zapewnienie zasilania oświetlenia awaryjnego z akumulatorni.

Potrzebne będzie projektowanie wyjść z garażu poza tzw. "obszarem zgruzowania", w przypadku zawalenia się budynku. Ukrycia doraźne powinny być także wyposażone m.in. w ręczne zasuwy (przepustnice) wentylacyjne o odpowiedniej klasie szczelności.

Brakuje podzespołów do budowy schronów

PZFD ostrzega że nie ma dostępnych elementów wentylacji o parametrach wskazanych w rozporządzeniu, podobnie jak wskazanych bram i drzwi. Wkrótce te urządzenia mogą stać się również przedmiotem cenowej spekulacji, co może doprowadzić do jeszcze wyższych kosztów realizacji.

REKLAMA

Czy samorządy będą partycypować w kosztach?

Wzrost kosztów budowy schronów zwiększy też automatycznie cenę za 1 metr kw. mieszkania o minimum 300 zł  W projekcie ustawy organy ochrony ludności jest zapis, że burmistrzowie czy prezydenci miast będą mogli przekazywać środki na pokrycie kosztów budowy budowli ochronnych. Finansowanie ma jednak obejmować maksymalnie 80 proc. poniesionych wydatków.



PR24/Money.pl/IAR/PAP/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej