Mapa milionowych dłużników. Uwaga, w tych miejscach jest ich najwięcej
371 osób w Polsce ma długi przekraczające okrągły milion złotych, ich łączne zobowiązania to ponad 790 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. W jakich miastach ryzyko trafienia na nich jest największe?
2025-05-26, 10:58
- W Krajowym Rejestrze Długów figuruje 371 konsumentów z niespłaconymi zobowiązaniami przekraczającymi milion złotych, których łączna kwota sięga 790 milionów złotych
- Najwięcej osób z milionowymi długami mieszka w województwie mazowieckim, a w ujęciu miast, najliczniejsza grupa znajduje się w Warszawie
- Wielomilionowe zadłużenie często dotyczy osób starszych, dla których jest ono konsekwencją nietrafionych decyzji biznesowych lub poręczania kredytów w przeszłości, a także byłych przedsiębiorców, którzy pomimo niepowodzeń utrzymali wysoki styl życia
Milionerzy to ludzie sukcesu, którzy ponadprzeciętnie opanowali sztukę zarabiania pieniędzy. Ryzyko zaszyte w przedsiębiorczości nie zawsze da się jednak pokonać. Według najnowszych danych zgromadzonych przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej, w Polsce znajduje się obecnie 371 osób, których niespłacone zobowiązania przekroczyły barierę miliona złotych. Suma ich zadłużenia robi wrażenie – wynosi blisko 790 milionów złotych. Choć liczba ta jest wysoka, od listopada 2022 roku odnotowano niewielki spadek liczby dłużników-milionerów, których wtedy było 373.
– Odzyskiwanie milionowych należności od konsumentów to proces znacznie bardziej złożony niż w przypadku niższych kwot. Tacy dłużnicy są często dobrze zorientowani w mechanizmach finansowych i prawnych, a ich majątek, jeśli jeszcze istnieje, bywa rozproszony lub trudny do zidentyfikowania. Często mamy też do czynienia z osobami, które celowo unikały egzekucji przez lata, korzystając z luk prawnych lub przepisywania majątku na bliskich – wyjaśnił Jakub Kostecki, prezes zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.
Dłużnicy-milionerzy. Gdzie jest ich najwięcej w Polsce?
Ranking województw z największą liczbą dłużników-milionerów i największym łącznym zadłużeniem otwiera województwo mazowieckie, gdzie 85 osób zalega wierzycielom prawie 150 milionów złotych. Na drugim miejscu plasuje się Pomorze z 43 dłużnikami i niemal 147 milionami złotych długu. Podium zamyka województwo śląskie, gdzie 36 osób ma do spłacenia blisko 70,5 miliona złotych.
Na Śląsku odnotowano najwięcej przeterminowanych płatności (470) oraz najwięcej wierzycieli (98) oczekujących na zwrot pieniędzy od milionerów. Tuż za nim, pod względem liczby niespłaconych zobowiązań, jest Mazowieckie (387), a następnie Pomorze (243). Na przeciwległym biegunie znajduje się województwo świętokrzyskie, gdzie, jak podają źródła, trzech dłużników ma łącznie 11 zobowiązań o wartości 4,3 miliona złotych, co stanowi najniższy wskaźnik w kraju.
REKLAMA
Szczegółowe dane dotyczące miast pokazują, że najwięcej dłużników-milionerów zamieszkuje Warszawę (50 osób). Kolejne miejsca zajmują Łódź (19), Kraków (12), Wrocław (11), Poznań (11) i Gdynia (10). Patrząc na bardziej szczegółowy poziom powiatów i kwot przypadających na dłużnika, na czoło wysuwa się powiat wejherowski na Pomorzu, gdzie trzech konsumentów ma do oddania blisko 78 milionów złotych, przy czym znacząca część tej kwoty, bo aż 76 milionów, obciąża mężczyznę w wieku 46-55 lat (dane pokazują przynależność do takiego segmentu), który zalega głównie sądom i funduszom sekurytyzacyjnym.
Najliczniejszą grupę dłużników-milionerów stanowią osoby w wieku 46-55 lat (118 osób), odpowiadające za 305 milionów złotych długu. Tuż za nimi plasują się seniorzy, czyli osoby powyżej 65. roku życia. Jest ich stu, a ich łączne zadłużenie wynosi 189,3 miliona złotych. Trzecią co do wielkości grupą są osoby w wieku 56-65 lat (95 dłużników z długiem 186,4 mln zł). Najmłodsi dłużnicy w tym zestawieniu, w wieku 26-35 lat, to jedynie 13 osób, których łączne zobowiązania opiewają na 29 milionów złotych.
Seniorzy z milionowymi długami. Co ich spotkało?
- W przypadku seniorów takie długi to nierzadko pozostałość po nietrafionych decyzjach biznesowych z przeszłości albo efekt poręczania cudzych kredytów. Ich sytuacja bywa szczególnie trudna, bo mają ograniczone dochody i są świadomi, że perspektywa uwolnienia się od długu jest bardzo odległa. Z kolei młodsze osoby z milionowym zadłużeniem to często byli przedsiębiorcy, których działalność nie przetrwała na rynku, ale nie zrezygnowali oni z dotychczasowego stylu życia – wytłumaczył Kostecki.
- Na szczęście nie notujemy jeszcze w KRD „milionerów” w wieku 18-25 lat, choć przyrost dłużników w tej grupie wiekowej ogólnie z roku na rok jest coraz wyższy. Pierwszy milion zadłużenia nie przychodzi jednak tak łatwo i tak szybko. Częściej pojawia się wśród starszych. Seniorzy mierzą się zwykle z konsekwencjami decyzji finansowych sprzed lat – ich długi trafiły już pod zarządzanie funduszy sekurytyzacyjnych. Natomiast wśród wierzycieli młodszych dłużników dominują banki, sądy i towarzystwa ubezpieczeniowe. Widzimy natomiast, że młodzi dłużnicy mają drugie pod względem wysokości obciążenie per capita, co może oznaczać poważne konsekwencje społeczno-ekonomiczne w przyszłości – dodał Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
REKLAMA
Zdecydowana większość dłużników-milionerów to mężczyźni, stanowiący 68 procent tej grupy. Należy do nich 1351 zobowiązań o łącznej wartości 594 milionów złotych. W tym niechlubnym gronie znajduje się również 120 kobiet, których niespłacone zobowiązania sięgają 195 milionów złotych.
Głównymi wierzycielami milionowych dłużników są przede wszystkim fundusze sekurytyzacyjne oraz firmy specjalizujące się w zarządzaniu wierzytelnościami – to do nich należy do zwrotu największa kwota, sięgająca 389,6 miliona złotych. Drugą, znaczącą grupą są sądy, oczekujące na spłatę 231,3 miliona złotych. Banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe oraz towarzystwa ubezpieczeniowe czekają łącznie na 109,7 miliona złotych.
Czytaj także:
- Większość Polaków za jawnością wynagrodzeń. Ale nie swoich
- Wynagrodzenia będą jawne? Komisja zgłosiła poprawki
- GUS podał prawdziwe zarobki Polaków. Zła wiadomość dla kobiet
Źródło: KRD/MT
REKLAMA