Reklama auta lub lotu wkrótce nielegalna? Ten kraj idzie na całość
Hiszpański rząd chce wypowiedzieć wojnę reklamom, które jego zdaniem szkodzą środowisku i konsumentom. Do parlamentu trafił projekt ustawy, który zakłada całkowity zakaz reklamowania m.in. samochodów spalinowych, paliw kopalnych i lotów na krótkich dystansach. To jedna z najbardziej radykalnych propozycji tego typu w Europie.
2025-07-02, 16:30
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Zakaz reklamy paliw kopalnych, lotów krótkodystansowych czy samochodów spalinowych przewiduje rządowy projekt ustawy, który trafił do hiszpańskiego parlamentu
- Rząd Królestwa Hiszpanii chce w ten sposób osiągnąć dwa główne cele - niższe ceny dla konsumentów oraz postęp w ochronie środowiska
- Dodatkowym punktem ustawy jest zakaz odsprzedawania biletów na koncerty po wyższych cenach niż cena zakupu
Kierunek ekologia - zakaz reklamy nieekologicznych aut czy praktyk ma pomóc w ochronie środowiska (i kieszeni konsumentów)
Hiszpański rząd przedstawił we wtorek projekt ustawy o zrównoważonej konsumpcji, który przewiduje m.in. zakaz reklam paliw kopanych, samochodów spalinowych, lotów na krótkich odległościach czy odsprzedaży biletów na koncerty po wyższych cenach.
Celem rządu jest obniżenie cen dla konsumentów oraz osiągnięcie zdecydowanego postępu w zakresie ochrony środowiska – powiedział we wtorek na konferencji prasowej minister konsumpcji Pablo Bustinduy.
💰 Podatek od zanieczyszczeń. Czym jest "podatek Pigou"?
Zakaz reklam to jedno z narzędzi walki ze szkodliwą konsumpcją. Innym, o którym często dyskutuje się w ekonomii, jest tzw. "podatek Pigou".
Definicja: To podatek nakładany na każdą działalność gospodarczą, która generuje negatywne "koszty zewnętrzne" dla społeczeństwa. Najlepszym przykładem jest zanieczyszczenie środowiska.
Cel: Celem jest, aby "zanieczyszczający płacił". Podatek ma zmusić firmę do wliczenia w cenę swojego produktu kosztów, które do tej pory ponosiliśmy my wszyscy (np. koszty leczenia chorób wywołanych smogiem).
REKLAMA
Przykład: Takim podatkiem w praktyce jest np. wysoka akcyza na papierosy czy alkohol, a w przyszłości mogą nim być objęte np. samochody z silnikami diesla czy wysokoemisyjne loty. Hiszpański zakaz reklam to próba osiągnięcia podobnego celu (zmniejszenie popytu) bez wprowadzania nowego podatku.
Prócz zakazu reklamowania paliw oraz pojazdów spalinowych, projekt ustawy przewiduje również ograniczenia w promowaniu lotów krajowych na krótkich odległościach, trwających mniej niż 2,5 godziny.
- W Hiszpanii dotyczy to tylko pięciu tras: połączeń z Madrytu do Walencji, Sewilli, Alicante, Malagi i Barcelony - zauważył portal El Confidencial.
Zakaz reklam "opartych na strachu" i greenwashingu
Projekt przewiduje również zakaz odsprzedawania biletów na koncerty po wyższych cenach; nabywanie przez firmy biletów z wykorzystaniem botów zostało już wcześniej zabronione. Nie będą również legalne „reklamy oparte na strachu”, na przykład przed włamaniami czy przestępczością, a także tzw. greenwashing, czyli przedstawianie przez firmy produktów i usług bardziej przyjaznych dla środowiska niż ma to miejsce w rzeczywistości.
🚫 Gdzie jeszcze w Europie zakazano reklam? Przykłady z innych miast
Hiszpania nie jest pierwsza, która wypowiada wojnę reklamom szkodliwych produktów. Podobne, choć często na mniejszą skalę, regulacje wprowadzono już w innych miejscach.
Amsterdam (Holandia): W 2021 roku stolica Holandii jako pierwsze miasto na świecie zakazała w przestrzeni publicznej (m.in. na stacjach metra) reklam firm związanych z paliwami kopalnymi oraz reklam tanich lotów.
REKLAMA
Francja: Od 2022 roku obowiązuje tam prawo, które nakazuje, aby każda reklama samochodu zawierała jedno z trzech haseł promujących ekologiczny transport, np. "Na krótkie trasy wybieraj spacer lub rower". Reklamy najbardziej emisyjnych aut są całkowicie zakazane.
Sztokholm (Szwecja): Stolica Szwecji również zakazała reklam produktów i usług związanych z paliwami kopalnymi na swoich powierzchniach reklamowych.
Projekt będzie musiał zostać jeszcze zatwierdzony przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu, w którym koalicja Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) i bloku Sumar nie ma stabilnej większości.
Czytaj także:
- 1000 zł kary za ręcznik na leżaku? Wakacyjne pułapki w Europie
- Przesłuchanie na powitanie. Tak Hiszpania będzie traktować turystów
- Reagują na niebezpieczną pogodę i wprowadzają "urlop klimatyczny". Hiszpania z nowym prawem
Źródło: PAP/Andrzej Mandel
REKLAMA
REKLAMA