Rząd zgadza się na zwrot kosztów leczenia Polaków za granicą

Osoby, leczące się w krajach Unii Europejskiej, będą mogły otrzymać zwrot kosztów według stawek obowiązujących za takie same świadczenia udzielane w Polsce.

2013-09-24, 15:44

Rząd zgadza się na zwrot kosztów leczenia Polaków za granicą
. Foto: Glow Images/East News

Przewidują to przyjęte przez rząd założenia nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych, finansowanych ze środków publicznych.

25 października mają wejść w życie unijne przepisy o transgranicznej opiece medycznej. Zgodnie z nimi, będziemy mogli leczyć się w krajach Unii Europejskiej, ale z pewnymi ograniczeniami. Warunkiem finansowania niektórych świadczeń będzie wcześniejsza zgoda Narodowego Funduszu Zdrowia.

Polak może ubiegać sie o zwrot kosztów leczenia za granicą

Jak czytamy w komunikacie po posiedzeniu rady Ministrów, o zwrot kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej może ubiegać się pacjent uprawniony do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w Polsce.

Jakie stawki rozliczeń kosztów leczenia

 

Będzie on mógł otrzymać zwrot poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych uzyskanych w innym państwie członkowskim UE, według stawek stosowanych przy rozliczaniu kosztów takich samych świadczeń w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. W tej kategorii mieszczą się również produkty lecznicze i wyroby medyczne zakupione w innym niż Polska państwie członkowskim UE.

Zwrot kosztów po złożeniu wniosku do oddziału NFZ

Pacjent, który skorzystał z odpłatnych świadczeń zdrowotnych w innym państwie członkowskim UE, w celu otrzymania zwrotu poniesionych kosztów musi się zwrócić z wnioskiem do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Podstawą do zwrotu będzie rachunek wystawiony przez zagraniczny podmiot wykonujący działalność leczniczą. Uprawnienie to będzie dotyczyć jedynie świadczeń gwarantowanych w rozumieniu ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Warunkiem uzyskania zwrotu będą posiadane przez pacjenta skierowania, recepty lub zlecenia (na wyroby medyczne) wydane przez osoby uprawnione do ich wystawiania.

Zwrot kwot takich jakie płaci NFZ

Wysokość zwrotu kosztów będzie odpowiadać kwocie uzyskiwanej przez polskich świadczeniodawców z tytułu udzielania identycznego lub zbliżonego świadczenia, w ramach kontraktów z NFZ. Zwrot ten nie będzie mógł przekroczyć kwoty wydatków rzeczywiście poniesionych przez pacjenta, wynikającej z wystawionego rachunku. W projekcie ustawy zostaną szczegółowo określone zasady ustalania zwrotu kosztów.

Zwrot za leki jak przy polskiej refundacji

Wysokość zwrotu za nabycie w innym państwie członkowskim leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia lub wyrobu medycznego – na podstawie recepty wystawionej przez osobę uprawnioną w innym państwie członkowskim albo na podstawie recepty uprawniającej do otrzymania ww. medykamentów będzie odpowiadać kwocie refundacji wynikającej z przepisów ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia oraz wyrobów medycznych.

W przypadku wyrobów medycznych wydawanych na podstawie zlecenia zwrot będzie odpowiadać limitowi finansowania ze środków publicznych dla danego wyrobu.

Szczegółowy tryb składania, rozpatrywania i realizacji wniosków o zwrot kosztów świadczeń uzyskanych w innym niż Polska państwie członkowskim UE będzie określony w rozporządzeniu ministra zdrowia.

NFZ może się nie zgodzić na refundację

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej zawiera odstępstwo od generalnej zasady zwrotu kosztów ww. opieki zdrowotnej bez konieczności uzyskiwania przez pacjenta zgody na skorzystanie z tej opieki - czytamy w komunikacie.

Na jego podstawie państwa członkowskie mogą wprowadzić do swoich przepisów konieczność uzyskania przez pacjenta uprzedniej zgody płatnika, jako warunku zwrotu kosztów leczenia zagranicznego. Korzystając z tej możliwości - w granicach dozwolonych dyrektywą – na gruncie prawa polskiego przewiduje się wprowadzenie upoważnienia dla ministra zdrowia do określenia (w rozporządzeniu) szczegółowego wykazu takich świadczeń (może on objąć np. świadczenia wymagające pozostawania pacjenta w szpitalu przez co najmniej jedną noc lub zastosowania wysoko specjalistycznej i kosztownej aparatury).

W projektowanej nowelizacji ustawy znajdą się przepisy, które precyzyjnie określą przypadki uzasadniające odmowę wydania zgody.

Trzeba pamiętać o limitach...

Do projektu nowelizacji włączony będzie przepis ostrożnościowy. Na jego podstawie NFZ będzie mógł zawiesić wypłaty z tytułu zwrotu kosztów świadczeń transgranicznej opieki zdrowotnej w sytuacji, gdy wydatki poniesione w danym roku osiągną kwotę limitu wydatków przeznaczonych na dany rok. Wówczas wydatki te będą pokrywane w pierwszej kolejności z limitu wydatków na kolejny rok.

 

Rząd przyjął też projekt innej nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Ma ona doprecyzować rodzaje usług medycznych, które NFZ powinien udostępniać świadczeniobiorcom w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Pozwoli też doprecyzować wymagania konkursowe, przedstawiane świadczeniodawcom. Nowelizacja pozwala też na przedłużenie umowy ze świadczeniodawcą w sytuacji, gdy zachodzi ryzyko braku zapewnienia udzielania świadczeń zdrowotnych.
abo

Polecane

Wróć do strony głównej