more_horiz
Gospodarka

E-dowód w dłoni, eDO App w telefonie. Aplikacja usprawni korzystanie z elektronicznego dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 10:30
Właściciele e-dowodów od dziś nie potrzebują już czytnika, by móc zalogować się do usług e-administracji lub potwierdzić profil zaufany. Do sklepu Google Play trafiła właśnie aplikacja eDO App, która skutecznie go zastępuje. Wystarczy tylko e-dowód z aktywną warstwą elektroniczną i smartfon z modułem NFC.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com/MC_GOV_PL

Aplikacja eDO App to najnowszy produkt cyfrowy w portfolio Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, dostępny dla obywateli korzystających z dowodów osobistych z warstwą elektroniczną oraz smartfonów z modułem NFC. Bazuje ona na technologii wykorzystywanej przy – tak popularnych w naszym kraju – płatnościach zbliżeniowych. Posiadacze dowodów z warstwą elektroniczną nie potrzebują już czytnika. Mogą skorzystać z bezpłatnej aplikacji na swoim smartfonie.


smartfon aplikacje 1200.jpg
Nowa aplikacja dot. koronawirusa. Dowiesz się z niej m.in., czy jesteś w grupie ryzyka

Najbardziej zaawansowane zabezpieczenia kryptograficzne

– eDO App ułatwia korzystanie z e-dowodu. Mamy nadzieję, że dzięki niej coraz więcej Polaków – dla własnej wygody – będzie korzystało z warstwy elektronicznej. Aplikacja upowszechni też wykorzystanie e-dowodu w biznesie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Od dzisiaj z aplikacji mogą korzystać właściciele telefonów z systemem Android, wyposażonych w moduł NFC (to ta sama technologia, którą wykorzystujemy m.in. przy płatnościach zbliżeniowych). Aplikacja przygotowana przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych jest do pobrania ze sklepu Google Play. Jest bezpłatna i bezpieczna. Zastosowane w niej zabezpieczenia chronią dane przed nieuprawnionym skopiowaniem i dalszym wykorzystaniem. Na przełomie czerwca i lipca eDO App trafi też do sklepu AppStore i będą mogli z niej korzystać użytkownicy smartfonów z systemem iOS.

– eDO App to bardzo ważny krok w kierunku upowszechniania cyfrowych rozwiązań w Polsce, które dzięki wykorzystaniu najbardziej zaawansowanych zabezpieczeń kryptograficznych skutecznie chronią nasze dane – podkreśla Konrad Jaczewski, dyrektor Pionu Rozwiązań Cyfrowych PWPW.

Ponad milion Polaków aktywowało już e-dowód

Podstawowym warunkiem skorzystania z usługi jest posiadanie dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Wszystkie dokumenty wydawane od 4 marca ubiegłego roku taki moduł już mają. To bezstykowy chip, dzięki któremu właściciel dokumentu może komunikować się online z administracją publiczną lub elektroniczne podpisać dokument.


telefon senior osoba starsza babcia 1200.jpg
Pomoc w wychodzeniu z obostrzeń. Od czerwca nowa wersja aplikacji informującej o koronawirusie

Jest jeden warunek – musi tę warstwę aktywować. Można to zrobić, odbierając dokument lub w dowolnym innym momencie, ale zawsze w urzędzie. Aktywując warstwę elektroniczną, ustalamy także dwa kody PIN. Do tej pory e-dowody odebrały ponad 3 mln Polaków. Ponad milion z nich aktywowało swój nowy dokument, a to oznacza, że chcą i mogą korzystać z jego warstwy elektronicznej.

Aby uruchomić aplikację, nie trzeba się rejestrować, podawać żadnych swoich danych. Kiedy będziemy chcieli z niej skorzystać, powinniśmy postępować zgodnie ze wskazówkami systemu. Aplikacja pozwala na potwierdzanie tożsamości i składanie oświadczeń woli, w tym podpisywanie umów najmu i sprzedaży oraz wykonywanie szeregu innych, codziennych czynności bez wychodzenia z domu. Jednym z zastosowań nowego produktu jest możliwość potwierdzania tożsamości przy zakładaniu Profilu Zaufanego. Dzięki eDO App każdy obywatel będzie mógł także korzystać z usług e-urzędu – www.gov.pl.

Nowe możliwości dla zawodowych kierowców

Aplikacja umożliwi posiadaczom dowodów z warstwą elektroniczną kontakt z administracją publiczną o dowolnej porze z dowolnego miejsca na świecie. Za jej pomocą każdy będzie mógł używać podpisu osobistego, który znajduje się w dokumencie. Wystarczy tylko przygotować pismo i podpisać przy pomocy eDO App, a następnie wysłać je elektronicznie do organu administracji publicznej.

Dodatkowo stworzono także nowe możliwości dla zawodowych kierowców. Od 11 maja 2020 r. mogą oni za pomocą eDO App i dowodu osobistego z warstwą elektroniczną podpisać wniosek o wydanie karty do tachografu w serwisie info-car.

eDO App każdorazowo wymaga potwierdzania operacji przy pomocy kodu PIN. Dane osobowe udostępniane są wyłącznie wybranemu podmiotowi. Zastosowane w aplikacji zabezpieczenia chronią przekazywane informacje przed ich nieuprawnionym skopiowaniem i dalszym wykorzystaniem.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

REKLAMA