more_horiz
Gospodarka

Nadal trwa analiza rynku dotycząca aukcji 5G. UKE chce rozpocząć procedurę jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 09:55
Urząd Komunikacji Elektronicznej nadal prowadzi analizę rynku, a decyzja o terminie ogłoszenia aukcji 5G jeszcze nie zapadła. UKE robi wszystko, by jak najszybciej zorganizować nowe postępowanie i rozpocząć je jeszcze w 2020 r.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Red Tiger

20 maja w wyniku wejścia w życie przepisów tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej, czyli ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, ówczesny prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy wszczął postępowanie w sprawie unieważnienia aukcji na rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz ogłoszonej 6 marca 2020 r.

Według ostatnich zapowiedzi medialnych Wandy Buk – do niedawna wiceminister cyfryzacji odpowiedzialnej m.in. za sprawę aukcji 5G – aukcja częstotliwości 3,6 GHz mogłaby ruszyć po wakacjach, a przyznanie pasma operatorom miałoby nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku.

5G shutterstock 1200x660.jpg
Wytyczne dla operatorów telekomunikacyjnych. Sieć 5G musi być bezpieczna

Rozpoczęcie dyskusji z rynkiem

Na pytania Polskiej Agencji Prasowej czy jest to realny termin, a także, czy wyznaczono już datę rozpoczęcia konsultacji publicznych dotyczących warunków aukcji, Urząd przyznał, że obecnie nadal trwa analiza rynku, a decyzja o dacie rozpoczęcia konsultacji publicznych dotyczących nowej dokumentacji aukcyjnej jeszcze nie zapadła. Przypomnijmy, że przed anulowaną aukcją ogłoszone były dwie rundy takich konsultacji, a zainteresowani mieli za każdym razem miesiąc na zgłaszanie uwag.

- Decyzja zostanie podjęta przez Prezesa UKE, po opracowaniu i uzgodnieniu z Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa wymagań dotyczących bezpieczeństwa i integralności infrastruktury telekomunikacyjnej i usług. W związku z brakiem decyzji odnośnie planowanej daty rozpoczęcia konsultacji nie możemy wskazać również planowanego terminu ogłoszenia aukcji (tj. rozpoczęcia procedury). Robimy wszystko, by jak najszybciej zorganizować nowe postępowanie i rozpocząć je jeszcze w 2020 r., co potwierdza szybkie wydanie decyzji unieważniającej aukcję oraz rozpoczęcie z rynkiem dyskusji na temat wymagań dotyczących cyberbezpieczeństwa - poinformował Urząd.

Nowe wymaganie

UKE podkreślił, że przed ogłoszeniem konsultacji kolejnej aukcji konieczne jest opracowanie wymagań dotyczących bezpieczeństwa i integralności infrastruktury telekomunikacyjnej i usług, ustalonych przez Prezesa UKE z uwzględnieniem rekomendacji i wytycznych Europejskiej Agencji do spraw Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) oraz zaopiniowania ich przez Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa.

"Jest to nowe wymaganie, które pojawiło się w ustawie z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875). W dniu 21 lipca UKE wysłał do operatorów projekt takich wymagań. Termin na składanie stanowisk upłynął 31 lipca. Aktualnie trwa analiza stanowisk" - dodano w odpowiedzi.

nowe technologie 5G chiny free 1200
Sieci 5G stają się faktem. Tłumaczymy, czym jest ta technologia i co nowego nam przyniesie

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS