more_horiz
Gospodarka

Wsparcie na rozwój przetwórstwa i handlu produktami rolnymi. Pod koniec miesiąca ARiMR zacznie nabór

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 10:25
Pod koniec października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy na "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com
Posłuchaj
03:17 PR1_AAC 2021_10_12-06-33-59.mp3 Wsparcie na rozwój przetwórstwa i handlu produktami rolnymi. W tym miesiącu ARiMR zacznie nabór (Tomasz Matusiak/PR1)

Pomoc będzie skierowana do przedsiębiorców z sektora przetwórczego, którzy prowadzą następujące dwa rodzaje działalności - zaznacza Tomasz Kuśnierek, zastępca prezesa ARiMR. Pierwszy rodzaj to produkcja pasz bez GMO - tutaj ze wsparcia mogą skorzystać mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Drugi rodzaj to działalność w zakresie przetwarzania i sprzedaży hurtowej ziół. W tym przypadku z pomocy nie mogą skorzystać duże firmy.

rolnik1200.jpg
Dopłaty, wsparcie przetwórstwa, ubezpieczenie upraw. Jakie inne rozwiązania dla wsi obejmie Polski Ład?

Jak wygląda wsparcie?

Wysokość pomocy, o jaką można się ubiegać, zależy od rodzaju podmiotu starającego się o dofinansowanie. Minimalna wysokość wsparcia przyznana na realizację jednej operacji wynosi 100 tys. zł.

- W przypadku firm zajmujących się przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych maksymalne wsparcie wynosi 10 mln zł, bez względu na rodzaj działalności. W przypadku grupy producentów limit ten wynosi 15 mln zł - wyjaśnia Tomasz Kuśnierek.

Pomoc przyznawana jest w formie  refundacji do 50 procent kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji. Inwestycje o wartości mniejszej niż 100 tys. zł. nie będą refundowane.

Posłuchaj
03:15 1310 ARiMR.mp3 Wsparcie na rozwój przetwórstwa i handlu produktami rolnymi. Pod koniec miesiąca ARiMR zacznie nabór (skrót audycji/PR1)

- Zainteresowani otrzymaniem wsparcia mogą też skorzystać z zaliczek na realizację inwestycji. Wysokość takiej zaliczki wynosi 50 procent kwoty pomocy. Warunkiem jej wypłaty jest złożenie przez przedsiębiorcę zabezpieczenia - mówi wiceprezes ARiMR.

Otrzymane wsparcie można przeznaczyć m.in. na budowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej. ​

Wnioski o przyznanie wsparcia na "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" będzie można składać do oddziałów regionalnych ARiMR, od 31 października do 29 listopada 2021 roku.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md